26wrzesień2018

26 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Justyna, Łucja, Cyprian
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Uważaj na oszustów!

Uważaj na oszustów!

Nieznany mężczyzna wyłudził 30 tys. zł od mieszkanki Konina. Podawał się za kuzyna. Policja przestrzega przed podobnymi sytuacjami. 

dsc 0207

W poniedziałek przed południem ofiarą naciągacza padła 53-letnia mieszkanka Konina . Najpierw do kobiety zadzwonił mężczyzna podający się z imienia i nazwiska za jej kuzyna. Prosił o pomoc. Powiedział, że spowodował wypadek samochodowy, podczas którego pasażerka auta, w które rzekomo uderzył, trafiła do szpitala. W tej sytuacji mąż rannej kobiety, by uniknąć kłopotów z Policją, miał od niego zażądać 40 tys. zł. W kolejnej rozmowie oszust podał miejsce, gdzie na czekać jego zaufany kolega, zapewniając, że w jego imieniu odbierze pieniądze uszykowane w kopercie.

Koninianka nie miał takiej kwoty w domu. Po namowach rzekomego kuzyna, pieniądze wybrała z banku. O umówionej godzinie i w wyznaczonym miejscu przekazała czekającemu na nią mężczyźnie kwotę 30 tys. Cały czas pokrzywdzona wierzyła, że ma do czynienia z kuzynem i jego zaufanym kolegą . Zgłaszająca przekonała się, że została oszukana, następnego dnia, gdy zadzwoniła do swojego kuzyna.

Bardzo często popełnianym przestępstwem, którego najczęściej ofiarami padają ludzie starsi,  jest czyn polegający na wyłudzeniu pieniędzy przez osoby podające się za członków rodziny lub bliskich znajomych, pod pretekstem pilnej życiowej potrzeby. Sprawcy dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica, kuzyn (głos w telefonie jest zniekształcony i starsi ludzie często myślą, iż dzwonią faktycznie osoby z rodziny) i proszą o pożyczkę pieniędzy np. w związku z zaistniałym wypadkiem. Najczęściej od razu informują „babcię” lub „dziadka”, „ciociꔿe nie będą mogli przyjechać po pieniądze i w związku z tym pieniądze odbierze znajomy lub kolega.

Po pewnym czasie znajomy „wnuczka” zjawia się w mieszkaniu ofiary bądź w innym umówionym miejscu  po pożyczkę pieniężną. W ten sposób ofiary oszustów tracą duże kwoty pieniędzy, często odkładane przez lata. 

We wszystkich opisanych przypadkach należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 z telefonu komórkowego, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej – numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy.

Apelujemy do Państwa o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi i dzwoniącymi do naszych mieszkań.

Źródło: KMP w Koninie