26wrzesień2018

26 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Justyna, Łucja, Cyprian
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Ochrona praw pasażerów w UE

Ochrona praw pasażerów w UE

Prawa pasażerskie UE zapewniają nam ochronę podczas podróży do innych państw członkowskich, niezależnie od wybranego przez nas środka transportu. W przyszłym roku mija 10. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, a w grudniu tego roku - 5. rocznica naszego wejścia do strefy Schengen, kiedy to zniesiono kontrole na granicach Polski z innymi państwami członkowskimi UE. Pod względem formalnym, wyjazdy zagraniczne coraz bardziej przypominają podróże po Polsce… dialog obywatelski 7ik3

Nasz lot został odwołany? Odmówiono nam wejścia na pokład samolotu lub sprzedano więcej biletów niż jest miejsc? W takich przypadkach linie lotnicze muszą zorganizować podróż do punktu docelowego alternatywnym środkiem transportu albo zwrócić koszt biletu. Zwrot kosztów przysługuje nam również w przypadku opóźnienia przekraczającego 5 godzin. W zależności od długości opóźnienia mamy też prawo do posiłków, napojów, bezpłatnej rozmowy telefonicznej oraz noclegu. Jeżeli nasz lot odwołano lub na lotnisku docelowym lądujemy z ponad 3-godzinnym opóźnieniem, możemy również ubiegać się o odszkodowanie, które w zależności od długości trasy wynosi od 250 do 600 euro.

W przypadku podróży pociągiem zwrot kosztów biletu przysługuje nam już po 1 godz. opóźnienia. Możemy również wybrać podróż alternatywną trasą na koszt przewoźnika. Jeżeli jednak zdecydujemy się kontynuować podróż zgodnie z pierwotnym planem pomimo zaistniałego opóźnienia, mamy prawo do odszkodowania, które wynosi 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu, w zależności od długości opóźnienia. Od niedawna podobne prawa przysługują również pasażerom autobusów dalekobieżnych, których trasa przekracza 250 km.

2013 to Europejski Rok Obywateli, poświęcony tematyce praw obywatelskich przysługujących osobom pochodzącym z 27 państw członkowskich UE. Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli omawia w swoim cyklu najważniejsze przysługujące Europejczykom prawa. Artykuły te pojawiają się również w "Monitorze Wielkopolskim" - comiesięcznym dodatku do "Gazety Wyborczej" i "Głosu Wielkopolskiego".