24wrzesień2018

24 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Uczą się opieki i pielęgnacji

Uczą się opieki i pielęgnacji

Karmienie, mycie, przebieranie pościeli. Wolontariusze Fundacji PODAJ DALEJ rozpoczęli szkolenia z zakresu pielęgnacji i opieki nad osobami niepełnosprawnymi i terminalnie chorymi. 

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Szkolenie jest prowadzone w ramach projektu Profesjonalny Wolontariat Szpitalny. Celem tego projektu jest zapewnienie profesjonalnej opieki osobom z niepełnosprawnościami i terminalnie chorym poprzez profesjonalizację wolontariuszy działających na oddziałach szpitalnych i w opiece indywidualnej, którzy są zrzeszeni w Centrum Wolontariatu Fundacji.

O szkoleniu mówi prowadząca zajęcia Izabela Mnich- pielęgniarka: „Na początku ja przedstawiam wolontariuszom jak prawidłowo wykonać daną czynność. Później już sami powtarzają te praktyczne ćwiczenia. Wolontariusze uczą się mycia pacjenta, zmiany pieluchy, przebierania pacjenta, zmiany pościeli".

W opiece nad osobą chorą bardzo ważne są życzliwość i empatia. W szkoleniach biorą udział zarówno wolontariusze, którzy już pomagali na oddziałach szpitalnych, jak również ci, którzy takiego doświadczenia jeszcze nie mają.

„Już wcześniej pomagałam pacjentom w szpitalu. Spędzałam z nimi ich wolny czas, karmiłam ich. Wykonywanie praktycznych ćwiczeń na szkoleniu bardzo pomaga i daje większą pewność siebie w kontakcie z pacjentem"- mówi wolontariuszka Anna Głowacka.

Joanna Maciejewska dodaje: „Z uwagi na swoją niepełnosprawność nie mogę pomagać w czynnościach pielęgnacyjnych. Na oddziale szpitalnym rozmawiałam z pacjentami, czytałam im książki i gazety. Bardzo się cieszę, jeśli mogę pomóc innym. Pacjenci potrzebują takiego wsparcia. Chcę wrócić do wolontariatu szpitalnego".

Wolontariusze przejdą jeszcze szkolenia z zakresu pierwszej pomocy oraz wsparcia emocjonalnego osób chorych. W trakcie trwania projektu wolontariusze mają zapewnione wsparcie psychologiczne- indywidualne superwizje z psychologiem, oraz trzy spotkania wspierające z wyjściami kulturalnymi.

Projekt Profesjonalny Wolontariat Szpitalny jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz 1 % podatku.