25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Klucz do sukcesu

Klucz do sukcesu

Pierwsza edycja Akademia Młodej Przedsiębiorczości dla studentów PWSZ w Koninie właśnie dobiegła końca. Prof. Mirosław Pawlak, rektor PWSZ, wręczył dyplomy jej 19 absolwentom. Zajęcia AMP cieszyły się popularnością, są więc plany przeprowadzenia następnych. 

DSCN9281 1
DSCN9282 1
DSCN9283 1
DSCN9284 1
DSCN9286 1
DSCN9289 1
DSCN9300 1

Pod nazwą Akademia Młodej Przedsiębiorczości (AMP), którą zorganizowały Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie i Konińska Izba Gospodarcza we współpracy z lokalnymi instytucjami i firmami, kryje się cykl bezpłatnych szkoleń pozwalających nabyć praktyczne umiejętności zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Uczestnicy pierwszej edycji odebrali dyplomy jej ukończenia 14 czerwca 2013 r. Byli to studenci II i III roku nie tylko zarządzania, jak można by podejrzewać, ale też turystyki i rekreacji, pedagogiki, politologii, filologii, pracy socjalnej.

– Cel tego projektu był taki, by nasi studenci nabrali nowych umiejętności jeśli chodzi o zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej. Nie jest to rzecz prosta – przyznał prof. Mirosław Pawlak. – Mam w tym doświadczenie, dlatego wiem, że wiedza o przedsiębiorczości może okazać się bardzo przydatna. Kształcimy studentów na bardzo różnych specjalnościach. Zależy nam, by potrafili odnaleźć się w tym gąszczu przepisów. Jest rzeczą oczywistą, że nie każdy, chociaż takie wysiłki podejmuje, jest w stanie zawsze znaleźć zatrudnienie w wyuczonym zawodzie. Jednak mając określone umiejętności, które, jak sądzę, zostały wykształcone dzięki tym szkoleniom, łatwiej będzie im znaleźć pracę, w ogóle znaleźć się na rynku pracy i osiągać sukcesy. A nawet jak znajdzie pracę taką, jak chce, to przecież może robić jeszcze szereg innych rzeczy i wtedy te umiejętności się przydadzą – uznał. Przypomniał również, że misją uczelni jest kształcenie praktyczne, a także wpisywanie się w to, co się dzieje w mieście i regionie. – Uważam, że to, co się udało nam tutaj osiągnąć, jak najbardziej w tę misję się wpisuje – podsumował rektor wspólne przedsięwzięcie z Konińską Izbą Gospodarczą.

Szkolenia odbywały się w maju i czerwcu, prowadzili je specjaliści z Powiatowego Urzędu Pracy, ZUS-u, Urzędu Skarbowego, firm ubezpieczeniowych, banków. Ich tematyka dotyczyła źródeł finansowania działalności gospodarczej, pozyskiwania środków na rozpoczęcie działalności, zasad podejmowania i prowadzenia działalności, poznania specyfiki branży bankowej, public relations, ubezpieczeń, marketingu i generowania pomysłów na własny biznes. Adeptom AMP bardzo podobały się zajęcia z PR oraz zajęcia pobudzające kreatywność w „wymyślaniu” swojego biznesu. – Dały mi kopa do pracy nad sobą, do działania, by w przyszłości otworzyć firmę. Zobaczyłam, że jeśli jest się kreatywnym – to warto spróbować – powiedziała po rozdaniu dyplomów Anna Kamińska z III roku zarządzania. Według Joanny Glegoły, również z II roku zarządzania, wiedza, którą zdobyła podczas szkolenia na pewno przyda się, kiedy przyjdzie czas na stworzenie swojego biznesu. Jednak żałuje, że nie było więcej zajęć praktycznych dotyczących sposobów rozliczeń i wypełniania deklaracji.

Grzegorz Wasilewski, prezes KIG, w podsumowaniu tego szkolenia cieszył się z dobrego przepływu informacji między KIG a PWSZ i zapewnił, że zgodnie z podpowiedziami uczestników, w następnych edycjach większy nacisk będzie położony właśnie na zajęcia praktyczne. Dodał, że ze strony środowisk związanych z Izbą młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie, bo potrzeba nowych sil. – Czekamy na zmianę sztafety pokoleniowej, chętnie widzielibyśmy w KIG-u nowych i młodych ludzi – zachęcał prezes.

Do zakładania małych firm gorąco zachęcała Wiesława Matusiak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. – Kiedyś do naszego urzędu wpływało rocznie 10-20 wniosków o dotację na rozpoczęcie działalności, teraz około trzystu – wskazała. – Absolwenci AMP mogą liczyć, że w konińskim PUP dyplom jej ukończenia będzie wzięty pod uwagę przy rozpatrywaniu takiego wniosku – dodała.

W trakcie spotkania pojawiła się sugestia, by nie przejmować się miejscem zakładania działalności, bo w czasie płynnie działającego internetu i telefonii komórkowej firmę można prowadzić w mniejszych miastach i miasteczkach. – Najważniejsza jest wiara w swoje możliwości – zarażała optymizmem Monika Bugaj, studentka III roku zarządzania – Podczas tych zajęć odkryłam, że to ona jest kluczem do sukcesu!

– Uruchomienie takich szkoleń to świetna akcja społeczna, która pomaga przełamać obawy przed zakładaniem i prowadzeniem własnej firmy – chwalił Akademię Młodej Przedsiębiorczości Tadeusz Szafoni, szef Urzędu Skarbowego w Koninie.

Pomysłodawcą projektu był Michał Czajor, były dyrektor Konińskiej Izby Gospodarczej, a projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Meritum Banku.

Maria Sierakowska