25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Nie chcą wiatraków

Nie chcą wiatraków

Mieszkańcy osiedla Pątnów i Janów protestują przeciw budowie w sąsiedztwie ich domów farmy wiatraków prądotwórczych. Negatywnie ocenili zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, który zakłada budowę wiatraków. wiatr1

Pod pismem do prezydenta Konina z protestem przeciw budowie wiatraków podpisało się 369 mieszkańców osiedla oraz 35 mieszkańców sąsiedniej gminy Kazimierz Biskupi. - Po zapoznaniu się z wyłożonym w dniu 29.05.2013 do wglądu projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Konina Pątnów – Janów, mieszkańcy tych dzielnic wyrażają głębokie zaniepokojenie w związku z umieszczeniem w sąsiedztwie naszych domów farmy wiatrowej Konin o łącznej mocy przyłączeniowej 27 MW składającej się z 9 siłowni wiatrowych. Na taką lokalizację jako społeczność lokalna nie możemy wyrazić zgody, dlatego wnosimy o usuniecie z projektu planu zagospodarowania przestrzennego farmy wiatrowej na wyznaczonym terenie. Dzielnice Pątnów i Janów jawią się jako zapomniane przez włodarzy Miasta Konina. Szkoda, że przypomina się o nich tylko w takich sytuacjach lub przy okazji wyborów samorządowych – piszą mieszkańcy.
Protestujący obawiają się hałasu oraz wpływu inwestycji na ich zdrowie. Podpierają się naukowymi ekspertyzami. Argumentują, że w innych krajach Unii Europejskiej obowiązują przepisy o minimalnej odległości wiatraków od budynków mieszkalnych. Tymczasem w Pątnowie i Janowie inwestycje będą w pobliżu ich domów.
W piątek sprawą protestu zająć się ma komisja infrastruktury Rady Miasta.