24wrzesień2018

24 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Jubileusz parafii

Jubileusz parafii

Nabożeństwo z okazji 403 rocznicy powstania parafii Ewangelicko – Reformowanej w Żychlinie odbędzie się w tamtejszej świątyni. Wystawiona zostanie Biblia Brzeska, którą wydano 450 lat temu. biblia2

Zgodnie z postulatem Reformacji, Pismo Święte ma być czytane w języku ojczystym. Z tego powodu polscy ewangelicy w XVI w. przetłumaczyli Biblię po raz pierwszy z języków oryginalnych (hebrajskiego, greckiego). W bieżącym roku obchodzimy w Polsce 450 rocznicę wydania w Brześciu nad Bugiem pełnego polskiego przekładu pisma Starego i Nowego Testamentu, czyli Biblii brzeskiej, a nazywanej też od nazwiska mecenasa tej publikacji Biblią Radziwiłłowską.
W czwartą niedzielę czerwca w żychlińskiej parafii obchodzone będzie święto zboru. To już 403 lata od powołania parafii. Przy tej okazji pragniemy też podkreślić, że minęło też 450 lat od wydania Biblii Brzeskiej. Pismo Święte jest fundamentem nauczania Kościoła i jak było ono przy założeniu zboru, tak jest cały czas w kościele, domu czy sercu każdego wierzącego.
Kolegium Kościelne Parafii Ewangelicko – Reformowanej w Żychlinie zaprasza na nabożeństwo, które zostanie odprawione w niedzielę 23 czerwca o godz. 10.30. Po nabożeństwie będzie można podziwiać Biblię Brzeską – egzemplarz, który był w naszej parafii od jej początku, jednocześnie wspaniały zabytek religijności i kultury polskiej, przeczytać fragment z oryginału lub reprintu. Zainteresowani będą mogli poznać historię parafii, zwiedzić lapidarium, dzwonnicę i mauzoleum. 

biblia