25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » To nie było tureckie kazanie…

To nie było tureckie kazanie…

…  były za to tureckie potrawy, tańce, muzyka i zwyczaje. Czwarty już Dzień Turecki w PWSZ w Koninie zorganizowali studenci pochodzący z ojczyzny tulipanów. 

DSC01965
DSC01941
DSC01942
DSC01943
DSC01944
DSC01946
DSC01947
DSC01955
DSC01957
DSC01968
DSC01975


Kulturę i zwyczaje tego dość odległego od Polski kraju od kilku lat przybliżają koninianom, a przede wszystkim społeczności PWSZ, tureccy stypendyści programu „Erasmus”. W tym roku akademickim studiuje u nas 16 osób mieszkających po azjatyckiej stronie cieśniny Bosfor. Żaden z krajów, z którymi podpisaliśmy umowy o wymianie w ramach Erasmusa, nie ma w Koninie tak licznej reprezentacji. Świadczy to, że studenci z Turcji, którzy byli w Koninie w poprzednich latach, wiozą do swojej ojczyzny dobre wspomnienia o Polsce, Polakach i oczywiście naszym mieście i naszej uczelni.

Tegoroczny Turkish Day przejdzie do historii jako ten z najlepiej zastawionym stołem. Prawdopodobnie wpływ na to miała liczba rąk do krojenia, siekania, lepienia, ubijania itd. Były więc przysmaki z różnych rodzajów mięsa. Z ryżu, soczewicy i pietruszki. Z kapusty, mięsa i pomidorów. Z ogórków – te na ostro. A na słodko – smakołyki z kokosowych wiórków, ciasteczka, ciasta i kremy. Obecny na spotkaniu prof. Mirosław Pawlak, rektor PWSZ, chwalił potrawy, szczególnie tę przypominającą naleśnik z przyprawionym na ostro farszem.
Nie można jednak nie wspomnieć o Turkish henna night, zwyczaju, który można porównać do polskiego wieczoru panieńskiego. Dziewczęta z chustami na głowach i cieniutkimi świeczkami w dłoniach okrążają siedzącą przyszłą pannę młodą. A skąd w nazwie henna night? Ponieważ tej nocy maluje się wnętrze jej dłoni naturalnym barwnikiem – henną, po czym kładzie na to monetę i owija rękę ręcznikiem aż do wyschnięcia. Ten tatuaż ma jej zapewnić pomyślność w nowym życiu.
Podczas Turkish Day tańczyły nie tylko dziewczęta. Był też taniec w męskim wykonaniu. Studentom towarzyszył Halil Ibrahim Kaya, wykładowca  z Kafkas University w Kars, który wizytuje zajęcia stypendystów w Koninie. Dzień Turecki w PWSZ, który odbył się 22 maja 2013 r., zakończyło palenie sziszy.
aria