25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Wielka debata o wsi

Wielka debata o wsi

W najbliższy weekend do Lichenia i Konina zjadą goście z całej Polski na konferencje „Wiejska Polska” oraz na Pielgrzymkę Sołtysów. senator

W tym roku po raz pierwszy konferencje i spotkania odbywać się nie będą tylko w Licheniu ale także w Koninie. Ponad 600 uczestników gościć będzie konferencja „Wiejska Polska”, którą zaplanowano w auli PWSZ. W sobotę odbędzie się też Forum Debaty Publicznej, poświęcone sprawom mieszkańców wsi. Jak powiedział senator Ireneusz Niewiarowski, prezes krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, debaty do tej pory organizowane były w pałacu prezydenckim. - Będzie to pierwsza debata poza Warszawą. Program przygotowała kancelaria prezydencka. W trakcie spotkań chcemy przedstawić nowe pomysły związane z legislacją  i chcemy o nich dyskutować – powiedział Ireneusz Niewiarowski.
Wśród tematów do dyskusji będzie też funkcjonowanie funduszu sołeckiego. Już ponad 54 procent gmin w Polsce wprowadziło taki fundusz. Jak mówi Ireneusz Niewiarowski postulowane są zmiany mające usprawnić działanie funduszu oraz jego odbiurokratyzowanie. Obecnie fundusz dotyczy jednej wsi, po zmianach w ustawie miejscowości będą mogły robić wspólne projekty.  Ponadto w ciągu roku budżetowego będą mogły fundusze być zmieniane, co ma  wymusić gospodarność i oszczędność. - Do tej pory, kwota funduszu jak nie została wykorzystana to wracała do budżetu gminy. Chcemy aby pozostawała w dyspozycji mieszkańców, co wymusi oszczędności – stwierdził Ireneusz Niewiarowski.