25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Polaku, w tę niedzielę zakupów nie zrobisz

Polaku, w tę niedzielę zakupów nie zrobisz

W niedzielę 19 maja wszystkie galerie handlowe i hipermarkety będą nieczynne. W tym czasie wypada bowiem ruchome święto kościelne Zesłania Ducha Świętego, zwane potocznie Zielonymi Świątkami. 

Jutro sklepy zamkniete 5951845

Od kilku lat jest to dzień ustawowo wolny od pracy, który oznacza zakaz handlu. Praca w niedzielę jest dozwolona tylko w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

Nie będzie na szczęście problemu z zakupami na stacjach benzynowych i w tych małych sklepach, w których będzie sprzedawał właściciel.

Praca w niedzielę dozwolona jest pod pewnymi warunkami, które wymienione są w art. 151 Kodeksu pracy, m.in. ruch ciągły, ochrona życia lub zdrowia ludzkiego, ochrona mienia, przy niezbędnych remontach, w transporcie, gastronomii czy zakładach, które prowadzą działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku.

Otwarte mogą być więc kina, teatry, a także restauracje, nawet szybkiej obsługi.

W wypowiedzi dla PAP dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) Andrzej Faliński, przypomniał, że zakaz handlu w święta jest rozwiązaniem kompromisowym, część posłów opowiadała się bowiem za zakazaniem handlu we wszystkie niedziele. Dodał, że POHiD stoi na stanowisko, że w ogóle nie powinno być zakazów. - Handel ponosi wielomilionowe straty z tego tytułu, gdyż ludzie w niedziele na ogół kupują w supermarketach artykuły nieżywnościowe - tłumaczył Faliński.

Źródło: finanse.wp.pl