24wrzesień2018

24 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Spotkania z etnografem

Spotkania z etnografem

Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto w dniach 7, 10, 13 i 14 maja zorganizowała warsztaty etnograficzne dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych oraz uczniów klas I-III szkół gimnazjalnych z terenu Gminy Stare Miasto. Warsztaty poprowadził Andrzej Głaz, kierownik działu etnograficznego z Muzeum Okręgowego w Koninie, który przekazał bardzo interesujące informacje, bogato udokumentowane zdjęciami. Uczniowie zapoznali się z historią, rodzajami oraz znaczeniem krzyży i kapliczek. 

IMG 0199
IMG 0214
IMG 0253
IMG 0260
IMG 0262

Krzyże przydrożne i kapliczki są autentycznym dziedzictwem kulturowym regionu. Świadczą o duchowej kulturze, o wierze i życiu religijnym mieszkańców. Stawiano je z różnych powodów i w różnych czasach. Żaden z nich nie powstał przypadkowo, każdy do czegoś nawołuje, przypomina o jakimś ważnym zdarzeniu. Usytuowane przy drogach, u ich rozwidleń i skrzyżowań, na krańcach zabudowy, a także w centralnych punktach miejscowości czy też w przydomowych zagrodach są swoistymi znakami wiary i pamięci. Pamięci o ludziach, zdarzeniach, minionych czasach. Krzyże upamiętniają bitwy, zniesienie pańszczyzny, odzyskanie niepodległości. Wznoszone w intencjach dziękczynnych i błagalnych, częstokroć znaczyły miejsca dramatycznych wydarzeń. Krzyże z podwójnymi lub potrójnymi ramionami pełniły natomiast funkcje apotropeiczną, chroniły bowiem przed zarazą. Szczególną moc mają te krzyże i kapliczki ustawiane w miejscu jakiegoś cudownego zdarzenia, objawienia się Matki Bożej czy świętego, gdyż nierzadko stają się one ważnym miejscem kultu.

Kapliczki i krzyże zawsze były miejscem ważnym dla lokalnych społeczności. Przez lata integrowały mieszkańców wsi, były miejscem spotkań, wspólnych modlitw różańca, majówki, które dziś należą do rzadkości. Coraz rzadziej możemy spotkać modlących się przy nich ludzi, a tradycja ich stawiania też powoli odchodzi do lamusa. Te istniejące już, będące pamiątką dawnych lat, często niszczeją, a nawet nieodwracalnie znikają.

Poprzez przeprowadzone warsztaty etnograficzne przybliżyliśmy dzieciom i młodzieży historię krzyży i kapliczek, ale także uświadomiliśmy im jak ważne jest pogłębienie wiedzy o kulturze i historii o najbliższej okolicy, kształtowanie szacunku dla tradycji lokalnych, religijnych, patriotycznych. Mamy również nadzieję, że poprzez warsztaty zachęcimy młodych ludzi do udziału w konkursach, a zdobyta przez nich wiedza przyda się im w przygotowywaniu prac fotograficznych, plastycznych i prezentacji multimedialnych dotyczących krzyży i kapliczek przydrożnych znajdujących się na terenie Gminy Stare Miasto.

W warsztatach etnograficznych zorganizowanych w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia – kapliczki i krzyże przydrożne Gminy Stare Miasto”, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra” wzięło udział 289 uczniów.