26wrzesień2018

26 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Justyna, Łucja, Cyprian
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Segregowanie w domach

Segregowanie w domach

Już za półtora miesiąca zmieniają się zasady opłat za odbiór śmieci. Czekają nas podwyżki. smieci44

Od 1 lipca zacznie obowiązywać nowa ustawa „śmieciowa”. Śmieci staną się własnością gminy, a samorządy nakładają na mieszkańców podatek. Opłaty będą wyższe niż dotychczasowe rachunki za odbiór śmieci. Dotyczy to także mieszkańców bloków spółdzielczych. W Konińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej o około 3 złote na osobę wzrośnie miesięczna oplata. Deklaracje w imieniu mieszkańców do miasta musiała złożyć spółdzielnia, zakładając, że wszyscy będą segregować odpady. Wtedy bowiem opłaty są niższe. Natomiast w przypadku kiedy jeden z mieszkańców nie będzie segregował, kara będzie nałożona na cała wspólnotę. Dlatego ten punkt ustawy został ostatnio zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego.
Segregacja śmieci w domach spowoduje, że znikną pojemniki na plastik, szkło i makulaturę. Jednak niektóre pojemniki na terenie Konina zostaną.  W powiecie konińskim znikną wszystkie, gdyż stały się miejscem na składowanie różnorodnych odpadów. - Są zbyt rzadko opróżniane, często przynoszę worek z butelkami i nie ma gdzie wrzucić. Więc zostawiam obok – mówi mieszkaniec gminy Krzymów.
Pojemnikami administruje Związek Międzygminny Koniński Region Komunalny. Jak mówi Jan Pogodski, prezes Związku, przy segregacji w domach znika sensowność wystawiania pojemników.