26wrzesień2018

26 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Justyna, Łucja, Cyprian
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Drzewka za butelki

Drzewka za butelki

Starostwo Powiatowe w Koninie po raz siódmy przystąpiło w tym roku do akcji ,,Drzewko za butelkę”. Powiatowy Konkurs od kilku lat wpisuje się w ogólnopolskie przedsięwzięcie o takiej samej nazwie, realizowane przez firmy chemiczne skupione w Programie "Odpowiedzialność i Troska". butelka1


Poza edukacją ekologiczną, celem akcji jest pobudzenie aktywności społecznej, dbałości o środowisko naturalne oraz własne otoczenie. W zamian za zebrane butelki i nakrętki, które trafiają do recyklingu, jej uczestnicy otrzymują sadzonki drzew, które sadzą w wybranych przez siebie miejscach w swojej miejscowości. Dzięki temu nie tylko upiększają własne otoczenie, ale dają wyraz swego zaangażowania w ochronę środowiska naturalnego.
Do tegorocznego konkursu przystąpiło 19 szkół z powiatu oraz Pogotowie Opiekuńcze w Koninie. Tegoroczna zbiórka prowadzona była od lutego do końca kwietnia. Jej wynik okazał się imponujący. Padł kolejny rekord. Zebrano prawie 90 tysięcy butelek oraz ponad 640 tysięcy nakrętek. Pieniądze ze sprzedaży nakrętek przeznaczone zostaną m.in. na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych.
Najwięcej butelek i nakrętek zebrali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie, a także uczniowie gimnazjum w Mąkolnie i gimnazjum w Kazimierzu Biskupim. Uczniowie w zamian za plastiki otrzymują sadzonki drzew i krzewów. Jak mówi Marek Niezabitowski, koordynator programu, przez siedem lat posadzono ponad 3,5 tysiąca drzew.
Kolejna edycja rusza już jutro. - Butelki i nakrętki zbierane są cały rok. W lipcu wchodzi nowa ustawa o gospodarce odpadami, jednak będziemy akcje kontynuować. Chodzi o przyzwyczajenie młodych ludzi do segregowania odpadów. Takie akcje są potrzebne – powiedział Marek Niezabitowski.

butelka2butelka3butelka4butelka5butelka6