23wrzesień2018

23 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Kolski Triathlon i Aquathlon – Trikoloaquaman - rozmowa z Tomaszem Brett

Kolski Triathlon i Aquathlon – Trikoloaquaman - rozmowa z Tomaszem Brett

W dniach 25 – 26 maja MLUKS Triathlon Koło zaprasza wszystkich na zawody Kolski Triathlon i Aquathlon – Trikoloaquaman, które odbędą się w Wąsoszach i w Ślesinie. O zawodach rozmawialiśmy z Panem Tomaszem Brett, który więcej opowie o samej imprezie. 

mluksrower1
mluksbieganie1
mluksplywanie1

Nie wszyscy wiedzą, ale impreza ma już swoją tradycję. Ile to już lat takie zawody się odbywają??

Kolski Triathlon ma już swoją 20 letnią historie tutaj na ziemi kolskiej i nie tylko. Kilkanaście lat temu impreza tak się rozrosła, że musieliśmy ją przenieść w okolice ciepłych jezior to jest Ślesin i Wąsosze i tam odbył się kilkanaście lat temu Triathlon – eliminację do Olimpiady Młodzieży. Impreza od początku cieszyła się dużym uznaniem właśnie wśród młodzieży.

Dlaczego akurat Ślesin i Wąsosze??

Wąsosze wybraliśmy dlatego, że jest tam bardzo dobra infrastruktura, bo jezioro podgrzewane przez elektrownię pozwalało na to, a żeby dość wcześnie przed sezonem zapewnić młodzieży starty. Od eliminacji do dużej imprezy w ubiegłym roku w ciągu dwóch dni wystartowało 300 zawodników i tak to się podzieliło, że 150 wystartowało w aqutlionie w Wąsoszach i 150 w triathlonie w Ślesinie.

Do Ślesina imprezę przenieśliśmy, ponieważ impreza tak się rozrosła, że w Wąsoszach już robiło się za mało miejsca, a Termy Ślesińskie zapewniały nam dużo miejsca i dużo swobody oraz dużo więcej kibiców. Nasza impreza zgromadziła w tym dniu ok. 150 zawodników w wersji szosowej i w wersji krosowej.

Z czym będą musieli się zmierzyć zawodnicy, którzy pojawią się na zawodach??

W przeciwieństwie do Aquathlonu gdzie się tylko pływa i biega w naszym Triathlonie zawodnicy będą mieli do pokonania 600m pływania, 15km jazdy szosowym rowerem i trasa biegu licząca 3 okrążenia, czyli w sumie do przebiegnięcia będzie 3km.

Trasa jest płaska niewymagająca, dla ludzi, którzy uprawiają ten sport, ale nie zapomnieliśmy także o „amatorach”, którzy chcieliby wystartować w tych zawodach przygotowaliśmy pływanie na dystansie 300m, jazda rowerem 8km i bieg na 2km. Już z doświadczenia wiem, że na takie amatorskie zawody zgłasza się także dużo chętnych, którzy chcą sprawdzić swoje siły. Impreza podzielona jest na 10 kategorii wiekowych począwszy od „młodzika”, a kończąc na „weteranach”. W klasyfikacji amatorów nie ma żadnych kategorii wiekowych jest tylko jedna kategoria kobiet i mężczyzn.

W tym roku ze względów bezpieczeństwa zmieniliśmy trasę kolarską. Nie odbywa się w tak zwanej wersji „w tą i z powrotem” na tej samej szosie, ale jest w wersji okrężnej, więc zawodnicy nie spotkają się na trasie tak jak to mieliśmy w zeszłym roku - dotyczy startu głównego

Pogoda nie zawsze bywa łaskawa. Jaką pogodę zamówił Pan w dzień zawodów??

Pogoda jak na razie zawsze nam dopisywała pod warunkiem, że nie zmieniamy terminów zawodów. Mieliśmy przypadek, że musieliśmy zmienić datę imprezy i zawody odbyły się w „Zimną Zośkę”, czyli w ten jeden raz szczęścia do pogody nie mieliśmy.

Temperatura wody w Wąsoszach w roku ubiegłym wynosiła od 21 do 23 st. C, w Ślesinie temperatura wody była o 2 st. C niższa i dlatego niektórzy zawodnicy używali pianek, ale byli też tacy, którzy dali radę bez ubierania się w specjalne stroje.

W tym roku aura jest nieco opóźniona, ale dzięki elektrowni woda już się grzeje i mamy nadzieję, że impreza nie będzie mniejsza niż w zeszłym roku.

Ilu zawodników do dnia dzisiejszego już zgłosiło chęć startu w zawodach??

Na chwilę obecną do zawodów amatorskich zgłosiło się ok. 40 zawodników i ok. 100 w Triathlonie, którzy się ścigają wyczynowo. Do zawodów zgłosiły się ekipy z całej Polski. W ubiegłym roku w naszych zawodach wystartowała i wygrała w kategorii kobiet Agnieszka Jeżyk z Leszna, która później startowała w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, a w tym roku wygrała Puchar Europy w Hiszpanii pokonując najlepsze zawodniczki z Europy. Lista tegorocznych uczestników stale się powiększa i jest wśród nich kilku czołowych polskich zawodników.

O imprezie opowiadał Pan Tomasz Brett. W imieniu organizatorów wszystkich serdecznie zapraszamy. Więcej informacji na temat zawodów można uzyskać pod adresem www.triathlonkolo.pl

Organizatorem imprezy jest

MLUKS “Triathlon” Koło, Wielkopolski Związek Triathlonu w Poznaniu, Ośrodek Szkoleniowy w Wąsoszach.

Współorganizatorzy: Urząd Miasta w Kole, Urząd Miasta i Gminy w Ślesinie, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, Termy Ślesińskie , WSS w Poznaniu, SZS ” Wielkopolska” w Poznaniu,

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatowe w Koninie, Starostwo Powiatowe w Kole.