25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » I Rajd Zygmuntowski * PTTK Konin * 11 maja 2013

I Rajd Zygmuntowski * PTTK Konin * 11 maja 2013

2013 – rok to dla Oddziału PTTK w Koninie nie byle jaki, bo jubileuszowy, a jego obchody zostały objęte patronatami Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Starosty Konińskiego Małgorzaty Waszak, Prezydenta Miasta Konina Józefa Nowickiego i Prezesa PTTK Lecha Drożdżyńskiego. Toteż i trasa rajdu mającego uczcić dorobek 100 lat krajoznawstwa i 60 lat istnienia konińskiego oddziału PTTK musiała być wyjątkowa. Stąd inspiracja ścieżkami, które kilkadziesiąt lat temu wytyczył pierwszy prezes konińskiego oddziału PTTK Zygmunt Pęcherski (1921 – 1974). 

01
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

Na starcie przy stacji kolejowej w Kole, gdzie wszystkich uczestników przywitał Czesław Oleszkiewicz z Towarzystwa Przyjaciół M. Koła nad Wartą, pojawiło się 23 piechurów (w tym jeden wieziony w wózku przez mamę). Najstarszy uczestnik (z obecnych na mecie) miał 77 lat, najmłodszymi (uczestniczący w rajdzie podczas zwiedzania Koła) byli 7-miesięczny Wojtek i prawie 6-letnia Iza, prawnuczęta patrona rajdu. Zwiedzając miasto uczestnicy zapoznali się z bogatą i tragiczną historią kolskiego dworca, zwiedzili schrony, kościół ewangelicki i pastorówkę, dom rodziny Freudenreichów, ich fabrykę fajansów, o której opowiedział honorowy prezes TPMKnW Kazimierz Kasperkiewicz, Muzeum Technik Ceramicznych oraz ratusz miejski z wieżą widokową, kościół farny i klasztor, po których oprowadził grupę osobiście dyrektor muzeum Krzysztof Witkowski. Po zobaczeniu pomnika poległych w walkach za wolność ojczyzny i pożegnaniu wspaniałych lokalnych przewodników grupa udała się w stronę zamku. Tam po krótkim postoju i wspólnym zdjęciu grupa rusza i... o! nie! Jeden z harcerzy (dodajmy, że ZHP Konin współorganizowało rajd) skręcił kostkę! Uspokajamy wszystkich – to tylko udana symulacja, na którą nabrało się kilku piechurów. W rzeczywistości był to wstęp do krótkiej prezentacji samarytanki na trasie w wykonaniu drużynowego 13. Konińskiej Drużyny Wędrowniczej - Konin Macieja Jałoszyńskiego.

Po dotarciu do Kościelca miejscami smagani przez deszcz piechurzy przekroczyli Sausage River, znaną powszechniej jako Rzeka Kiełbaska i wkroczyli na teren zabytkowego przypałacowego parku hrabiego Kreutza, gdzie przewodnicką pałeczkę przejęła kol. Magdalena Nejman. Spotkane w nim obiekty dla niektórych były sporym zaskoczeniem i zachętą do ponownego odwiedzenia. Wizyta w romańskim kościele św. Andrzeja i pyszny obiad w Zespole Szkół Rolniczych CKU im. St. Staszica w Kościelcu zakończył pierwszy etap pieszej włóczęgi turystów.

Do dalszych etapów w Chylinie i Wyszynie grupa, do której dołączył nowy uczestnik, przemieściła się gimbusem dzięki uprzejmości Wójta Gminy Kościelec Dariusza Ostrowskiego. W Chylinie w porywającą podróż w czasie zabrał wszystkich kol. Dariusz Wąchnicki, a o Wyszynie słowami przewodnika "Konin – Koło – Turek" Z.Pęcherskiego opowiedział komandor rajdu Piotr Pęcherski.

W trasę przez rezerwat Złota Góra i najwyższy jego szczyt wyruszyła uszczuplona 14 osobowa grupa. Do mety rajdu znajdującej się w zawsze gościnnym Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina fani długodystansowych spacerków po zdrowie dotarli po godzinie 18. Tam przywitał ich i opowiedział o szkole wicedyrektor Artur Rosiak. Rajd zakończono długo po godzinie 19 wspólnym ogniskiem, wręczeniem 12 brązowych odznak Turysta Ziemi Konińskiej i życzeniami 100 lat dla konińskiego oddziału PTTK.

tekst: Piotr Pęcherski

zdjęcia: Magdalena Nejman, Wanda Gruszczyńska, Piotr Pęcherski