26wrzesień2018

26 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Justyna, Łucja, Cyprian
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Na południu z Kościuszką w tle

Na południu z Kościuszką w tle

Wiele wrażeń i doświadczeń przyniósł młodzieży I Liceum tygodniowy pobyt w Bawarii. 15 osobowa grupa młodzieży spędziła okres 06. – 12. maja w Katharinen – Gymnasium, w partnerskiej szkole w Ingolstadt.  

DSC03906
DSC03913
DSC03929
DSC03949
DSC04039

Gospodarze pozwolili poznać uczestnikom swoją ojczyznę „od kuchni”. Wszyscy byli ujęci gościnnością Bawarczyków, otwartością i poczuciem humoru. Każdy z polskich uczniów poznawał dom rodzinny swojego rówieśnika, jego życie codzienne, szkołę oraz pogłębiał wiedzę krajoznawczą o RFN.

Poza standardowymi już – udziałem w lekcjach i grze terenowej w Ingolstadt, uczniowie spędzili wspólnie dwa dni nad Jeziorem Bodeńskim. Pobyt w Lindau, położonym uroczo na wyspie, nasuwał jednoznaczne skojarzenia z ciepła i słoneczną Italią. Przejazd statkiem do położonego na przeciwległym brzegu austriackiego Bregenz i wjazd kolejką linową na szczyt Pfänder pozwolił zobaczyć zapierającą dech w piersiach panoramę Alp i długiego na 36 km Bodensee.

Grupy nie ominęła też wizyta w stolicy regionu w Monachium, gdzie oprócz oczywistych atrakcji turystycznych młodzież była na Uniwersytecie L.M w Monachium. Wizyta była okazją by przy tablicy „Białej Róży” odnieść się do trudnych rozdziałów historii niemieckiej.

Silne akcenty miał też wątek motoryzacyjny rodem z Bawarii. Uczniowie przebywali w centrum BMW – Welt w Monachium, a w Ingolstadt odwiedziła rodzime zakłady AUDI. Dla uczestników nie są już więc tajemnicą cztery ringi na autach tej marki.

We wrześniu rewizyta w Polsce. Przy okazji programu goście z Katharinen – Gymnasium wezmą udział również w obchodach jubileuszu 150 – lecia I Liceum im. T. Kościuszki.

Opiekunami grupy byli Grzegorz Szopa i Marzena Grzybowska.

Program odbył się dzięki finansowemu wsparciu PNWM.