25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Niezależni filmowcy

Niezależni filmowcy

O Grand Prix 59. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby powalczą 43 filmy. Wyłoniła je komisja kwalifikacyjna spośród 152 produkcji nadesłanych na tegoroczną edycję OKFA. Wśród najlepszych zgłoszeń dopuszczonych do konkursu głównego znalazło się 14 filmów niezależnych, 15 amatorskich i 14 studenckich. 

okfa3

Filmowe obrazy oglądała Komisja Kwalifikacyjna w składzie: Weronika Czołnowska – producent, przedstawiciel Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, Daria Kopiec – reżyser filmowy i teatralny, Ryszard Wojdak – komisarz techniczny OKFA i Paulina Pachulska – dyrektor OKFA.

Komisja kwalifikacyjna zauważyła uderzającą różnorodność gatunkową i stylistyczną zgłoszonych produkcji, przejawiającą się m.in. w sięganiu do kina gatunków. Przy podejmowaniu takich prób radzi nieustanne poszerzanie wiedzy o warsztacie filmowym poprzez obcowanie z klasyką kina polskiego i światowego. Edukacja własna wciąż pozostaje pierwszym obowiązkiem każdego filmowca.
W zgłoszonych dokumentach pojawiło się wiele ciekawych tematów i bohaterów. Tym pomysłom jednak należałoby nadać bardziej odpowiednia formę, aby w pełni wyzyskać ich potencjał. Komisja sugeruje, żeby unikać reportażowości w dokumencie oraz serialowości w fabule (tu należy położyć nacisk na świadome i rozważne posługiwanie się środkami wyrazu charakterystycznymi dla tych gatunków).
Co znamienne, struktura zgłoszonych animacji staje się coraz bardziej fabularna. Komisja odradza ten kierunek, namawiając do wykorzystania potencjału plastycznego, który stanowi siłę animacji i jest jej podstawowym językiem. Warto też zwrócić uwagę na figurę bohatera w animacji – jego wyrazistość pozwoli zrealizować wymogi gatunku, natomiast słaba konstrukcja prowadzi co najwyżej do plastycznej impresji.
Umiejętność redukcji materiału filmowego w celu kondensacji wersji ostatecznej filmu jest niezwykle ważna i powinna być uwzględniana przez twórców na każdym etapie pracy. Warto pamiętać, aby zachować właściwe proporcje pomiędzy warstwą tekstu a myśleniem obrazem, który jest przecież nadrzędny dla filmu.
Komisja prosi też o większy namysł w kwestii wykorzystania muzyki w filmach i zaleca śmiałe korzystanie z doświadczeń klasyków w tym względzie.

Najlepsze polskie filmy będzie można obejrzeć podczas 59. OKFA w dniach 20-22 czerwca w CKiS – Domu Kultury Oskard. Organizatorzy: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Federacja Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce.