24wrzesień2018

24 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Rodzinne Rajdy Rowerowe

Rodzinne Rajdy Rowerowe

Rajd śladami powstania styczniowego

P1060417
IMG 1500
P1060434

W roku 2013 r. obchodzimy 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, które było najdłużej trwającym, najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Powiat koniński (w 1863 roku część guberni kaliskiej) także był „ areną” działań zbrojnych. Największe znaczenie dla przebiegu walk na Ziemi Konińskiej miały potyczki toczone przez odział Kazimierza Mielęckiego.

Miejsca związane z Kazimierzem Mielęckim oraz z innymi bohaterami wydarzeń z 1863 roku podjęli inicjatywę Pani Stanisławy Jasiczek i zorganizowali rajd śladami powstania styczniowego. 5 maja na trasę wyruszyło 30 osób.

W hołdzie poległym w walce wolność Ojczyzny uczestnicy złożyli okolicznościowy wieniec. Podniosłą atmosferę podczas tej wyjątkowej wycieczki tworzyły panie z zespołu   „Senior”, przypomniały one pieśni, które przez lata podtrzymywały na duchu polskich żołnierzy i powstańców. Melodie oraz teksty pełne patriotycznej żarliwości, nawiązujące do najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Śpiewali wszyscy uczestnicy rajdu, a na twarzach wielu malowało się autentyczne wzruszenie.

Cieszy, iż Rodzinne Rajdy Rowerowe przyciągają coraz więcej osób spoza klubu. Już teraz zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kolejne wycieczki – 19 maja do Konina, start o godzinie 8:00. W programie kościół ewangelicki, Fara, Bulwary Nadwarciańskie. Zapewniamy, że wrażeń nie zabraknie.

/sp/