24wrzesień2018

24 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Z głową na drodze

Z głową na drodze

Dzisiaj obchodzony jest Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W naszym regionie w roku ubiegłym doszło do 230 wypadków drogowych. wyp kolska

Według danych Komisji Europejskiej dwie trzecie wypadków drogowych ma miejsce na terenach zabudowanych,ich ofiarami są głównie piesi i rowerzyści. Stanowią oni też jedną trzecią ofiar wszystkich wypadków drogowych. W Polsce przekraczanie wyznaczonej prędkości jest najczęstszą przyczyną wypadków śmiertelnych. Szanse przeżycia pieszego spadają wraz ze wzrostem prędkości samochodu – przy prędkości 30 km/h dziewięciu na dziesięciu pieszych przeżywa, podczas gdy przy prędkości 50 km/h aż siedem osób z dziesięciu ginie.

Piesi, rowerzyści i motorowerzyści nazywani są „niechronionymi” uczestnikami ruchu drogowego, gdyż nie chronią ich żadne systemy wspomagające bezpieczeństwo czy chroniące przed skutkami urazów spowodowanych przez zdarzenia komunikacyjne. Jak wynika z policyjnych analiz w 2012 roku na terenie miasta i powiatu konińskiego doszło ogółem do 230 wypadków drogowych. W tym z winy kierującego odnotowano 189 wypadków, a z winy pieszego 23 wypadki. Najczęstszą winą kierowcy w stosunku do osób pieszych jest nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych. Z tego powodu w roku poprzednim doszło do 27 wypadków. Natomiast podstawową przyczyną wypadków spowodowanych przez pieszych było nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, oraz nieostrożne wejście na jezdnię zza pojazdu bądź innej przeszkody, stanie leżenie na jezdni.