25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Reformy Balcerowicza powinny być wzorem dla Hiszpanów

Reformy Balcerowicza powinny być wzorem dla Hiszpanów

Dziennik „Süddeutsche Zeitung” analizuje aktualny kryzys w Hiszpanii i sugeruje, że przykładem, jak można sobie z nim poradzić, jest gospodarczy sukces Polski. 

waqserdftgyhbujnk78465kjnm

Jak pisze autor analizy, Hiszpania „powinna wziąć przykład z krajów, które w ostatnich dziesięcioleciach wciąż walczyły o wyrównany budżet”.W debacie na temat kryzysu eksperci zwracają szczególną uwagę na mechanizmy, jakie zastosowano na początku lat 90-tych w Polsce. To właśnie polski przykład uchodzi też za zaprzeczenie tezy propagowanej obecnie w Europie przez socjalistów, że oszczędności budżetowe wzmacniają recesję. Zdaniem gazety przykład polityki Leszka Balcerowicza z połowy lat 90-tych pokazuje, że radykalne oszczędności budżetowe są w takiej sytuacji słuszną drogą i prowadzą do sukcesu.

„Te same mechanizmy zastosowano po 2009 roku po kryzysie Lehman-Brothers w krajach bałtyckich, gdzie zdecydowano się na ostre cięcia, co w ciągu trzech lat doprowadziło do poprawy sytuacji”, pisze SZ i zauważa, że hiszpańskie dane ekonomiczne do tej pory niemal identycznie pokrywają się z danymi krajów byłego bloku wschodniego w ich najtrudniejszym okresie. Także Islandia jest przykładem, że radykalny model wschodni skutkuje, uważa SZ. Dziennik twierdzi, że w Hiszpanii rośnie świadomość, iż kryzys nastąpił „w wyniku własnych błędów” i to dlatego maleje liczba wielkich protestów. „Milcząca większość uważa, że w ostatnich latach żyło się ponad stan”, pisze gazeta.

Róża Romaniec

red. odp. Bartosz Dudek

źródło: dw.de