25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Schronisko pilnie potrzebne

Schronisko pilnie potrzebne

Gminy z powiatu konińskiego mają coraz większy problem z bezdomnymi zwierzętami. Konińskie schronisko nie chce przyjmować zwierzaków przywiezionych spoza Konina. 

pies

Ireneusz Szefliński, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Koninie przyznaje, że obowiązek opieki nad bezdomnymi zwierzętami spoczywa na gminie. - Gminy mają z tym coraz większy kłopot. Bezdomne zwierzę powinno być wyłapane i umieszczone w przytulisku, gdzie będzie czekać na adopcję lub naturalną śmierć. Jest to dla wielu gmin trudne i kosztowne. Tu nie ma prostych rozwiązań – mówi Ireneusz Szefliński.

Powiat Koniński przekazuje dotacje dla Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami , które prowadzi w Koninie schronisko dla zwierząt. W roku ubiegłym było to 30 tysięcy złotych. Jednak jak zaznacza Janusz Stankiewicz, przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego, gminy z terenu powiatu nie mają z tego tytułu żadnych korzyści. - Być może te pieniądze należy przekazać do Związku Międzygminnego aby ten zajął się budowa wspólnego dla gmin przytuliska – stwierdził Janusz Stankiewicz.

Tymczasem konińskie schronisko jest przepełnione. W lutym była prowadzona inspekcja weterynaryjna, wydano kilka zaleceń. W planach jest budowa nowego obiektu, być może gminy będą mogły na swój koszt dostawiać boksy dla zwierząt w zależności od potrzeb.