25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Rocznik Koniński z Radą Programową

Rocznik Koniński z Radą Programową

W PWSZ w Koninie po raz pierwszy spotkali się 23 kwietnia członkowie Rady Programowej „Rocznika Konińskiego”. Rada została powołano po to, aby wspomagać wydawnictwo uczelniane w przygotowaniu kolejnych tomów tej publikacji i w przywróceniu pismu dawnej rangi. DSC01051

Pierwszy tom „Rocznika Konińskiego” ukazał się w 1972 roku jako „Rocznik Wielkopolski Wschodniej”. Od początku było to wydawnictwo o charakterze naukowym, a później także popularnonaukowym, które prezentowało region głównie w ujęciu historycznym, ale także dokumentowało najważniejsze aktualne wydarzenia. W 2004 roku wydawania „Rocznika” podjęła się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie, która miała być gwarantem regularnego ukazywania się kolejnych tomów. Niestety, trzeba było aż pięciu lat, aby światło dzienne ujrzał 17. tom periodyku. Środowisko konińskie, które z utęsknieniem czekało na to wydarzenie, nie przyjęło go jednak zbyt przychylnie, ponieważ jego koncepcja odbiegała znacznie od kształtu, który dotąd obowiązywał.

Na spotkaniu promującym ostatni tom (5 stycznia 2013 roku) prof. Mirosław Pawlak, rektor PWSZ w Koninie, obiecał, że powoła Radę Programową, która wypracuje koncepcję pisma i zadba o właściwy dobór tematów i autorów. I tak się też stało. Propozycję udziału w pracach Rady przyjęli: Henryk Janasek (Biblioteka Miejska w Koninie), Andrzej Łącki (PTTK Oddział w Koninie), Piotr Rybczyński (Archiwum Państwowe Oddział w Koninie) i Lech Stefaniak (Muzeum Okręgowe w Koninie). Prezydenta Konina reprezentuje w Radzie Marek Zawidzki (sekretarz miasta), a Starostwo Powiatowe w Koninie Witold Nowak.

Rada Programowa rozpoczęła pracę od próby określenia charakteru pisma. Wszyscy obecni przychylili się do sugestii Piotra Rybczyńskiego, że dobrym rozwiązaniem jest powrót do poprzedniego schematu, z zachowaniem charakteru interdyscyplinarnego. W kolejnych tomach powinny się więc znaleźć rozprawy, materiały, biogramy, a także materiały z życia regionu oraz kalendarium wydarzeń. Padły też propozycje tematów, które należałoby poruszyć, a wśród nich: setna rocznica wybuchu pierwszej wojny światowej, jubileusz 50-lecia szkoły hutniczej w Koninie, dokumentacja zanikającego w regionie wielkiego przemysłu (historia huty aluminium, ceramika w Kole itp.).

Rektor Mirosław Pawlak oczekuje, że „Rocznik Koniński”, którego współwydawcami są Urząd Miasta w Koninie i Starostwo Powiatowe w Koninie, będzie rzeczywiście rocznikiem i ukazywać się będzie regularnie każdego roku. Entuzjazm, z jakim podeszli do pracy członkowie nowo powołanej Rady Programowej rodzi nadzieję, że tak będzie.

iwa

DSC01056