25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Agroturystyka szansą dla młodzieży ze wsi

Agroturystyka szansą dla młodzieży ze wsi

Konferencja na temat ,, Agroturystyka metodą rozwoju przedsiębiorczości młodzieży z obszarów wiejskich" odbyła się w Zespole Szkół w Koninie. W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 uczniów. uczn

Aleksandra Bargieł z Galicyjskiego Centrum Edukacji – organizator konferencji – informuje, że agroturystyka to świetny pomysł na własny biznes, na samo zatrudnienie.

- To są uczniowie kierunków hotelarstwo i gastronomia. Projekt ma na celu zapoznanie ich z tego rodzaju biznesem. W pierwszej części przedstawiamy tradycję roli turystyki na obszarach wiejskich oraz tradycję gospodarstw o charakterze agroturystycznym w Wielkopolsce. Omawiamy również najlepsze praktyki w regionie . Druga część projektu to wizyty studyjne w gospodarstwach. Projekt kończy 3-dniowe szkolenie dotyczące prawa, przepisów i wszelkich szczegółów związanych z założeniem biznesu. Będzie też czas na indywidualne doradztwo – powiedziała A. Bargieł.

Andrzej Fajkowski, prezes Stowarzyszenia Gospodarstw Agroturystycznych Wschodniej Wielkopolski przedstawił walory przyrodnicze, kulturowe, ludowe tej części kraju.

- Mamy piękne jeziora i lasy. Nietypowe głazy narzutowe. Do tego trzeba dodać niski koszt wypoczynku, posiłki tylko z regionalnych produktów czy domową atmosferę. Wczasy na wsi mogą być niepowtarzalne – poinformował A. Fajkowski.

Adrian Rapeła z Lokalnej Organizacji Turystycznej Marina podkreślił walory turystyczne Wielkopolski. Wymienił m.in. największy głaz narzutowy w Anielewie, zamki, kościoły czy Wielką Pętlę Wielkopolską.

- Ma w sumie 690 kilometrów i część przepływająca przez nasz region należy do najpiękniejszych. Pętla płynie przez 3 województwa i posiada 32 śluzy – mówi A. Rapeła.

W ramach przedstawienia dobrych praktyk wystąpił Rafał Michałowski z Gospodarstwa Agroturystycznego Pradolina ze Szczepidła.

- Najważniejszy jest pomysł. Musimy się zastanowić do jakiego klienta chcemy dotrzeć. Może nie róbmy kolejnej sielankowej, wiejskiej osady. Może zróbmy rajdy samochodowe. Chciałbym jeszcze dodać, że zanim zdecydujecie się na własny biznes może warto zacząć od pracy u kogoś, zdobyć doświadczenie, wiedzę, aby potem z większą siłą zająć się własnym gospodarstwem – powiedział R. Michałowski.

Konferencji towarzyszyła wystawa zdjęć ,,Agroturystyczne walory Wielkopolski" autorstwa Jarosława Ramuckiego. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Olga Żaryn

Uczn - W konferencji udział wzięło ponad 200 uczniów

Krak – A. Bargieł z Galicyjskiego Centrum Edukacji

Agro – O swoim biznesie opowiadał R. Michałowski

agro