17październik2018

17 Październik 2018    |    Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Słońce jako elektrownia

Słońce jako elektrownia

„Energia słońca przykładem odnawialnego źródła energii” to tytuł wykładu, jaki uczniom Zespołu Szkół Budowlanych w Koninie przedstawił dr Robert Cichowicz, wykładowca z Zamiejscowego Wydziału Budownictwa i Instalacji Komunalnych w Turku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. wyklad


Według dr. Cichowicza, produkcja energii ze źródeł odnawialnych, takich jak słońce, wiatr, woda i biomasa jest ciągle zbyt niska. Ma to jednak swoje uzasadnienie, bo, co prawda, zaletami tej energii jest jej wszechobecność, darmowość, brak wpływu na atmosferę i bilans energetyczny, to jednak koszt budowy instalacji do produkcji, cykliczność (dzienna i roczna), zmienna koncentracja i rozproszenie powodują trudności w jej rozpowszechnianiu.
Obecnie na świecie największymi źródłami energii są te nieodnawialne: ropa naftowa, węgiel i gaz ziemny, a w niewielkich procentach woda i energia jądrowa. W Polsce to oczywiście węgiel kamienny i brunatny. Natomiast wykorzystanie źródeł odnawialnych w naszym kraju jest praktycznie zerowe.  –  A mamy potencjał – zapewnił dr Cichowicz – Nasz region szczególnie,  bowiem ma najwyższe wartości nasłonecznienia w Polsce – podkreślił.
Wykład Roberta Cichowicza poprzedziła prezentacja o fotowolatice, dziedzinie, która zajmuje się bezpośrednim przekształcaniem promieniowania słonecznego w elektryczność. W roli prelegenta wystąpił, pierwszy raz przed szerszą publicznością, Dominik Majda, uczeń II klasy technikum budowlanego ZSB.
Obu wykładów wysłuchało około 200 uczniów.

wyklad2