19październik2018

19 Październik 2018    |    Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Kontrowersje wokół śmieci

Kontrowersje wokół śmieci

Od 1 lipca zmieniają się zasady odbioru śmieci, które staną się własnością gmin. Sposób naliczania opłat w poszczególnych samorządach budzi kontrowersje. smieci

W większości gmin wprowadzono opłaty w zależności od liczby osób zamieszkujących w gospodarstwie. Ale są też wyjątki, jak gmina Kramsk, gdzie oplata pobierana jest od gospodarstwa. Z kolei niektóre gminy, jak Golina stosują zniżki dla rodzin wielodzietnych czy wielopokoleniowych. W ostatnich dniach odbywały się zebrania sołeckie w gminie Krzymów, gdyż tam dopiero deklaracje trafiają do mieszkańców. Uchwałą Rady Gminy stawka od osoby wynosić będzie 8 złotych w przypadku śmieci segregowanych i 13 złotych w przypadku zmieszanych.
Stawki wydają się mieszkańcom wygórowane. - Do tej pory płaciłem za odbiór pojemnika co tydzień 30 złotych, a według nowych stawek będzie to ponad 60 złotych. Do tego odbiór będzie co dwa tygodnie – mówi jeden z mieszkańców
Natomiast inny dodawał, że nie zgadza się z polityka, aby ktoś kto produkuje mniej śmieci, płacił za tych co produkują więcej. - Jeśli w moim gospodarstwie mieszka więcej osób a wystawiamy trzy kosze na miesiąc, a w innym domu są dwie osoby i wystawiają osiem koszy, to ja bee za nich płacił – mówił mężczyzna.
Według wójta Tadeusza Jankowskiego nie wiadomo jakie będą koszty wywozu śmieci. - Po przetargu będziemy wiedzieć jakie będą koszty. Musieliśmy przyjąć jakieś stawki. Owszem są gminy , jak Grodziec gdzie stawka wynosi 5,5 złotego, ale tam odbiór śmieci będzie raz w miesiącu. Zobaczymy jak to się będzie sprawdza i być może stawki ulegną obniżeniu – zapewniał Tadeusz Jankowski.
Z kolei Danuta Mazur, przewodnicząca Rady Gminy, mówi że radni będą na pewno wprowadzać zmiany, chociażby ulgi dla rodzin wielodzietnych, Takie możliwości daje znowelizowana ustawa, która została w marcu podpisana przez prezydenta RP.
Mieszkańcy gminy otrzymają też darmowe worki do segregacji śmieci, znikną natomiast obecne pojemniki na szkło, plastik i makulaturę, które stoją w różnych punktach gminy.