26wrzesień2018

26 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Justyna, Łucja, Cyprian
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Numer 112 niezawodny

Numer 112 niezawodny

Od dzisiaj teren całej Wielkopolski podłączony jest do systemu telefonu alarmowego 112. Niebawem powstanie także pięć centr operacyjnych, a jedno  z nich będzie w Koninie.

numer

Dzisiaj z przedstawicielami służb mundurowych oraz ratowniczych z naszego regionu spotkał się wojewoda wielkopolski Piotr Florek oraz kierownictwo Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Centrum mieści się w Poznaniu, tam odbierane są wszystkie połączenia na numer alarmowy 112.  Na zmianie pracuje 14 osób, którzy posługują się także językami obcymi. Przez rok od uruchomienia Centrum było ponad milion zgłoszeń, co oznacza, że w ciągu doby jest to średnio 3,5 tysiąca zgłoszeń. Jednak 75 procent z nich to niewłaściwe połączenia. Piotr Florek podkreśla, że numer 112 służy tylko do powiadamiania o sytuacjach alarmowych, w których zagrożone jest życie lub mienie.
W dalszym ciągu funkcjonują też numery alarmowe do policji, straży pożarnej pogotowia, a więc 997, 998 9 i 999. Od 1 stycznia przyszłego roku, kiedy usprawniona zostanie komunikacja pomiędzy służbami, powstanie w Wielkopolsce piec centr dyspozycyjnych. Jedno z nich będzie w Koninie i obejmować będzie miasto i kilka ościennych powiatów. W tym roku do dyspozycji służb ratunkowych będzie w całym województwie 115 karetek pogotowia, o jedna więcej niż obecnie.