24wrzesień2018

24 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Zyskowny PAK

Zyskowny PAK

Notowana na giełdzie spółka ZE PAK może pochwalić się zyskami za ubiegły rok. Zyski osiągnięto mimo spadających cen energii. elektrownia

 

 

Przychody ze sprzedaży Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin za ubiegły rok wzrosły o 1,3 proc. do poziomu ponad 2,7 mld zł, ale zysk netto podskoczył aż o 18,4 proc. do 375,4 mln zł - wynika z raportu rocznego skonsolidowanego spółki. W 2012 roku zysk netto ZE PAK,  wyniósł 380,77 mln zł wobec 317 mln zł rok wcześniej. Grupa wypracowała wyższe przychody ze sprzedaży energii elektrycznej własnej o 79,6 mln zł.

- To skutek wyższego wolumenu sprzedaży o 0,14 TWh, tj. o 1,3 proc, zrealizowanego przede wszystkim wyższą sprzedażą energii z biomasy o 0,12 TWh. Ilość energii sprzedanej na węglu brunatnym była zbliżona do ilości sprzedanej w ubiegłym roku, pomimo ograniczeń wydobywczych KWB Adamów. Ubytek sprzedaży energii elektrycznej z tytułu niższej produkcji w Elektrowni Adamów został pokryty wyższą sprzedażą w pozostałych elektrowniach grupy. Zmniejszyły się natomiast przychody ze sprzedaży energii elektrycznej z obrotu o 28.386 tys. zł, tj. o 12,14 proc., w wyniku niższej ilości zakupionej do dalszej odsprzedaży o 0,16 Twh - napisano w sprawozdaniu.

Przed spółka jednak kosztowny program inwestycyjny,  między innymi czeka przebudowa Pątnowa I oraz Adamowa. W tej ostatniej elektrowni kotły na węgiel brunatny najprawdopodobniej zastąpią kotły gazowe.