25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Zbliża się zły czas dla alergików

Zbliża się zły czas dla alergików

Wiosna tuż tuż- przyroda budzi się do życia. Niestety nie wszyscy w pełni cieszą się z jej uroków. Dla alergików wiosna to trudny okres. 

Kiedyś alergię diagnozowano u starszych dzieci, dziś dotyka ona najmniejsze pociechy. Dlatego wielu rodziców zadaje sobie pytania: Jak poznać czy nasz maluch jest uczulony na pyłki drzew i traw? Kiedy udać się do alergologa i jak zmniejszyć objawy?

Alergia na pyłki roślin jest to alergia sezonowa. Najbardziej wzmożony jej okres trwa od kwietnia do sierpnia. W tym czasie musimy uważnie obserwować dziecko, objawy, które towarzyszą alergii są bowiem bardzo uciążliwe i odbierają radość życia. 

Co uczula?

Do najbardziej uczulających pyłków należą pyłki roślin wiatropylnych. Drzew: leszczyny, olchy, brzozy, rzadziej topoli, a także pyłki dębu i wierzby; traw: kupówki pospolitej, mietlicy, kostrzewy czerwonej, tymotki łąkowej, tomki wonnej, wiechliny łąkowej, życicy trwałej, żyta i chwastów: bylicy pospolitej, pokrzywy, pomurnika lekarskiego, komosy, babki zwyczajnej, szczawiu.

 Jak poznać czy dziecko jest uczulone?

Do najczęstszych objawów towarzyszących alergii należą: katar sienny, zapalenie spojówek, kichanie. Uważnie obserwujcie malucha, jeżeli pojawią się u dziecka nagłe ataki kichania, wodnisty katar, zatkany nos ( dziecko w charakterystyczny sposób pociera swędzący nos od dołu ku górze) to już są to powody do zaniepokojenia. Zapalenie spojówek to zaczerwienione łzawiące i swędzące oczy. Czasami na skórze pojawia się wysypka, niestety w niektórych przypadkach mogą pojawiać się także objawy astmy: świszczący oddech, kaszel i duszność.

 Kiedy iść do alergologa?

Po zaobserwowaniu, że u malucha pojawiają się pierwsze objawy charakterystyczne dla uczulenia. Jeżeli w poprzednich latach u dziecka stwierdzono alergię do lekarza najlepiej udać się 2-3 tygodnie wcześniej przed wzmożonym okresem pylenia roślin.

 Jak przebiega leczenie?

Leczenie w przypadku zdiagnozowanej alergii polega na podawaniu leków przeciwhistaminowych (np.Zyrtec, Alertec, Claritine, Fenistil). Leki te zmniejszają wysięk z nosa, oczu i alergiczny obrzęk śluzówki. Ponadto do oczu podawane są kromoglikany (Cropoz N, Lomusol, Polcrom). W przypadku silnej alergii stosuje się sterydy (Flixonase, Rhinocort, Buderhin). UWAGA!!! Wiele leków przeciwalergicznych można kupić w aptece bez recepty. W żadnym jednak wypadku nie leczcie dziecka sami

Co to jest odczulanie?

 Odczulanie, czyli immunoterapia swoista polega na podawaniu alergenu, na który człowiek jest uczulony Dzięki temu organizm się do niego przyzwyczaja i uznaje za coś naturalnego. Najpierw podaje się małe dawki, stopniowo je zwiększając. Są dwie drogi podawania alergenu: w szczepionkach - zastrzykach oraz w postaci doustnych kropli. Krople stosowane są głównie u dzieci i osób bojących się zastrzyków.

Odczulanie jest terapią skuteczną. U około 80 %  dzieci, które zostały poddane odczulaniu objawy ustąpiły lub widać wyraźną poprawę. Odczulanie może być jednak przeprowadzone tylko u dzieci powyżej piątego roku życia. Dopiero w tym wieku ich układ odpornościowy jest wystarczająco dojrzały, by można było mówić o pozytywnych skutkach leczenia. 

Jak można łagodzić objawy alergii?

 Wiosna to bardzo trudny okres dla małych alergików. Dziecko jest wtedy rozdrażnione wymaga większej uwagi i cierpliwości ze strony rodziców. Na pewno każdy rodzic chce ulżyć maluchowi, złagodzić towarzyszące uczuleniu objawy. Radzimy, zatem:

- w okresie od wiosny do jesieni zamykać na noc okna w sypialni malucha

- słuchać komunikatów alergologicznych i nie wychodzić na spacer w okresie, w którym pylenie roślin jest wzmożone

- unikać wypadów za miasto, spacerowania po łąkach, sadach, parkach

-.po spacerze wykąpać malucha, zmienić ubranko

- wychodząc z domu warto założyć dziecku chroniące oczy okulary przeciwsłoneczne oraz czapeczkę lub chusteczkę na głowę

- na spacer najlepiej udać się pod wieczór, wtedy stężenie pyłków jest mniejsze 

- nie trzepać przy dziecku dywanów, pościeli 

- usunąć z pokoju kwiaty, nie trzymać zasuszonych bukietów

- wieszać w oknach wilgotne firanki

-  nie otwierać okien w czasie jazdy samochodem, nie sadzać dziecka przy otwartym oknie w autobusie

źródło: familie.pl  foto: good-future.co.uk