23wrzesień2018

23 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Gigantyczna plama substancji ropopochodnej na DW 263

Gigantyczna plama substancji ropopochodnej na DW 263

W dniu 29.03.2013r. ok. godz. 13.30 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Koninie otrzymało zgłoszenie o substancji ropopochodnej, która rozlana była na długości ok. 22 km na drodze wojewódzkiej nr 263 od Sławoszewka do Ignacewa. 

SDC10711
SDC10712
SDC10716

 

Dyżurny SKKM w Koninie zadysponował 12 samochodów ratowniczo – gaśniczych z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 w Konnie oraz OSP Ślesin, Kleczew, Ostrowąż, Szyszyńskie Holendry, Kazimierz Biskupi, Licheń Stary, Sompolno oraz ZSP SOOiM „Asekuracja” z KWB „KONIN” w Kleczewie. O zdarzeniu powiadomiono także Policję, Zarząd Dróg oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Koninie.

Główne działania strażaków polegały na neutralizacji substancji ropopochodnej za pomocą neutralizatorów i sorbentów na skrzyżowaniach i zakrętach, na których dodatkowo posypano piaskiem. Pozostałą część substancji zalegającej na drodze posypano piaskiem przy pomocy piaskarek. Na tym niebezpiecznym odcinku drogi prędkość pojazdów ograniczono. Po zakończeniu działań i sprawdzeniu przez przedstawicieli Policji i Zarządu Dróg stanu nawierzchni jezdni ograniczenia zdjęto.

W działaniach trwających ponad 4,5 godziny udział brało 49 strażaków.

Tekst: st. kpt. Sebastian Olesiak, zdjęcia: OSP Ślesin.