25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Święto Poezji w MDK

Święto Poezji w MDK

Już od 22 lat w Młodzieżowym Domu Kultury świętujemy Światowy Dzień Poezji, który przypada 21 marca. Z tej okazji co roku organizujemy autorskie konkursy poetyckie dla młodych poetów. Nie inaczej było w tym roku. Tyle tylko, że rozstrzygnięcie konkursów przesunęliśmy na 25 marca, by przy okazji świętować Międzynarodowy Dzień Teatru (27 marca). logoMDK

Na 25 marca zaprosiliśmy do MDK-owskiego „Energetyka” laureatów XXII Konińskiego Konkursu Poezji Dziecięcej oraz XXI Konińskiego Konkursu Poetyckiego „Poezja młoda – poezja nowa”. Na poetycko-teatralną imprezę przybyli również nauczyciele, rodzice, uczestnicy konkursu, miłośnicy poezji oraz goście z Urzędu Miasta: Pani Joanna Szydłowska reprezentująca Prezydenta Miasta Konina oraz zastępca kierownika Wydziału Oświaty – Pani Elżbieta Siudaj-Pogodska (która od wielu lat gości podczas spotkań finałowych naszych konkursów poetyckich).

W czasie poetyckiego święta zostały wręczone nagrody i wyróżnienia najlepszym młodym poetom. W Konkursie Poezji Dziecięcej w kategorii klas I-III nagrody otrzymali: Izabela Kordiak i Julia Wieczorek ( obydwie ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie) oraz Klaudia Obielak ze Szkoły Podstawowej w Chlebowie. Wyróżniono również: Ewelinę Pisarską ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koninie, Annę Wypychowską ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie oraz Julię Piekarczyk i Julię Czerniak ze Szkoły Podstawowej w Malanowie. W kategorii klas IV-VI Jury nagrodziło Izabelę Drążkowską ze Szkoły Podstawowej we Władysławowie i Damiana Szczapa ze Szkoły Podstawowej w Ślesinie. Ponadto wyróżnienia otrzymali: Agnieszka Sadyś i Wiktoria Arent ze Szkoły Podstawowej we Władysławowie, Agata Zegarlińska ze Szkoły Podstawowej w Koszutach, Wiktoria Depczyńska ze Szkoły Podstawowej w Przyjmie, Jakub Żukower ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Koninie, a także Wiktoria Kieliszak ze Szkoły Podstawowej w Rzgowie.

Podsumowano również konkurs dla poetyckiej młodzieży. Nie obyło się bez niespodzianek. Bowiem Nagroda Główna im. Bogusława Janiszewskiego przypadła w udziale gimnazjalistce – Klaudii Urbanowskiej z konińskiego Gimnazjum nr 6. Zazwyczaj nagrodę tę zdobywali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Po raz drugi w historii konkursu zdobyła ją uczennica gimnazjum. Nagroda im. B. Janiszewskiego przyznawana jest od 2005 roku. Ustanawiając tę nagrodę chcieliśmy zatrzymać w pamięci zmarłego w 1999 roku konińskiego poetę i wieloletniego jurora tegoż konkursu – Bogusława Janiszewskiego.

W kategorii gimnazjów przyznano 2 równorzędne nagrody. Otrzymały je: Sylwia Kicińska z Gimnazjum w Słodkowie oraz Wiktoria Kuchowicz z Gimnazjum w Słupcy. Wyróżniono również: Weronikę Jaśkiewicz z Gimnazjum w Słupcy, Annę Rosiak z Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Koninie i Magdalenę z Gimnazjum w Łubiance. Spośród uczniów szkół ponadgimnazjalnych nagrodzono Katarzynę Wiśniewską z Liceum Ogólnokształcącego w Kole, zaś wyróżnienia otrzymały Nadia Pietrzak z II Liceum w Koninie i Urszula Strybel z Liceum Ogólnokształcącego w Kole.

Nagrodzone utwory poetyckie podczas imprezy czytali recytatorzy z MDK – Michalina Maciaszek i Dawid Śmietański. Prezentacje poezji przeplatane były nastrojowymi piosenkami w wykonaniu wokalistek ze MDK-owskiego Studia Wokalnego Pani Marleny Brzezińskiej. W części teatralnej mogliśmy zobaczyć monodramy. Kamil Śmietański przedstawił monodram inspirowany wierszem Jana Brzechwy „Pali się”, zaś Michalina Maciaszek przedstawiła teatralną wersję wiersza Julii Hartwig „Na ulicy”.

W sumie w konkursach wzięło udział 120 poetów reprezentujących 40 szkół. Na konkurs napłynęło 260 wierszy. Organizatorem konkursów byli: Młodzieżowy Dom Kultury i Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Do Jury, oprócz przedstawicieli organizatorów (Zbigniew Budny z CDN oraz Jarosław Sparażyński z MDK) zaproszono również konińskiego poetę Pana Lecha Stefaniaka.

Z okazji Konkursu wydano tomik poetycki pt.: „…którędy wyjść ze słowa” z wierszami nagrodzonych i wyróżnionych poetów. Tytuł tomiku zaczerpnięto z wiersza „Nie umiem pisać” Mirona Białoszewskiego. Nagrody rzeczowe (książki) dla laureatów ufundowali: Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Urząd Miejski w Koninie, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie i Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie.

Poetyckie święto skończyło się, ale już za rok kolejna edycja konkursów na wiersz. Więc młodzi poeci – do piór!