23wrzesień2018

23 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Kulturalna Strefa Konina

Kulturalna Strefa Konina

Wernisaż Wielkopolska Press Photo oraz spotkanie z autorami nagrodzonych zdjęć z Konina i Goliny zainaugurowało działalność Strefy K w Konińskim Domu Kultury. Wydarzeniu, które odbyło się w piątek 22 marca br., towarzyszył koncert Nocnej Zmiany Bluesa. 

DSC 0001-2774-800-600-100-c
DSC 0007-2780-800-600-100-c
DSC 0014-2787-800-600-100-c
DSC 0019-2792-800-600-100-c
DSC 0023-2796-800-600-100-c

Wystawy, koncerty i spotkania z artystami - tak zapowiada się działalność Strefy K. Miejsca, które po latach wróciło do Konińskiego Domu Kultury. – Pomieszczenia odzyskaliśmy w ubiegłym roku. Od razu wiedzieliśmy, że przeznaczone zostaną na działalność kulturalną. I choć zostało nam jeszcze sporo pracy, by osiągnąć zamierzony efekt, chcemy by już teraz spotykali się tu twórcy. Chcemy by Strefa K tętniła życiem i była wizytówką KDK i Konina – mówiła Elżbieta Miętkiewska, dyrektor Konińskiego Domu Kultury. Strefa K to między innymi miejsce wystaw. Jak podkreślał obecny na wernisażu Włodzimierz Nielipiński z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, fotografów, malarzy, rzeźbiarzy cieszy każde nowe miejsce, które otwiera się na sztukę. – Koninian cieszy ponadto fakt, że miasto ma wreszcie swoje miejsce wystawiennicze. Istnieją galerie w Koninie, ale zarządzane są przez marszałka. Stąd nasza radość, że Konin ma wreszcie swoją galerię – komentował Franciszek Kupczyk, koniński fotograf, autor nagrodzonych zdjęć w konkursie Wielkopolska Press Photo. Na wernisażu zaprezentowano także zdjęcia Mirosława Jurgielewicza i Zdzisława Siwika oraz Mariusza Ciesielskiego z Goliny. Prace w Strefie K można oglądać do połowy kwietnia.

Otwarciu Strefy K towarzyszył także koncert Nocnej Zmiany Bluesa. Zespół gościł w Koninie przed siedmioma laty. Warto przypomnieć, że w tym roku Nocna Zmiana Bluesa obchodzi 30-lecie istnienia. Na swoim koncie ma niezliczone płyty i koncerty. – Nie wyobrażaliśmy sobie, aby takie miejsce jak Strefa K: Kultury, Konina, KDK-u, mogło się otworzyć bez koncertu. Od razu także wiedzieliśmy, że koncert inaugurujący musi zagrać wirtuoz harmonijki Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa – mówił Robert Glapa, zastępca dyrektora KDK. Koncert pierwotnie przewidziany w Strefie K, w związku ze sporym zainteresowaniem fanów bluesa, odbył się w sali widowiskowej KDK.

W otwarciu Strefy K, obok Sławomira Lorka, zastępcy prezydenta Konina, dyrektorów placówek kultury z Konina, wzięli także udział bohaterowie zdjęć, jak chociażby pielęgniarki z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie, które podczas ubiegłorocznego strajku uchwycił swym obiektywem Franciszek Kupczyk oraz nasi przyjaciele.

Reporter: Dorota Gapska, zdjęcia: Marcin Oliński