23wrzesień2018

23 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Międzynarodowo w II LO - wymiana uczniów

Międzynarodowo w II LO - wymiana uczniów

Jak co roku, od piętnastu lat, grupa młodzieży z Haranni – Gymnasium w Herne odwiedziła II Liceum im. K. K. Baczyńskiego w Koninie oraz Publiczne Gimnazjum Nr 1 im. Królowej Jadwigi w Zagórowie. W tym samym czasie, już po raz piąty w II Liceum w Koninie gościła także ośmioosobowa grupa młodzieży z opiekunami z 27 Miejskiego Liceum Ogólnokształcącego im. I. E. Kustowa w Briańsku. 

20130320
20130324
20130324 7

W poniedziałek, 18 marca, uczestnicy wymian z Niemiec, Rosji i Polski brali udział w lekcjach oraz spotkali się z Zastępcą Prezydenta Miasta Konina - Sławomirem Lorkiem. We wtorek młodzi ludzie z Polski, Rosji i Niemiec odwiedzili Warszawę. W czasie, gdy grupa polsko - rosyjska zwiedzała stolicę, grupa polsko-niemiecka brała udział w grze terenowej dotyczącej architektury socrealistycznej. Młodzi ludzie mieli okazję zwiedzić polski Parlament, oraz uzyskać informację na temat historii i funkcjonowania Sejmu RP. W środę zagraniczni goście mieli okazję zwiedzić Kopalnię Soli w Wieliczce i poznać proces wydobycia soli. W czwartek uczniowie pracowali wspólnie nad projektem fotograficznym zatytułowanym „Kontrasty”. Głównym założeniem tegorocznego projektu trójstronnego, w którym młodzież z Polski, Rosji i Niemiec brała udział było odnalezienie różnic znajdujących się w naszym mieście. Uczniowie pracowali w grupach. Każda z grup musiała, kierując się dwiema podanymi opozycjami (np. duże – małe; wysokie- niskie), znaleźć odpowiednie różnice i je sfotografować. Podsumowaniem projektu była wystawa zdjęć w II Liceum, która wywarła duże wrażenie na gościach. Wiadomym jest, że młodzi ludzie różnią się nie tylko językiem, ale też kulturą, w której zostali wychowani, można więc było się spodziewać, że interpretacja haseł nie będzie jednolita. W piątek młodzież z II Liceum pożegnała swoich gości z Niemiec.

Tegoroczna wymiana, mimo niesprzyjającej aury, należy do udanych. Uczestnicy poznali się bliżej i polubili na tyle, aby w przyszłości przełamywać stereotypy i współpracować ponad podziałami. Młodzi ludzie udowodnili po raz kolejny, że mimo bariery językowej potrafią wspaniale współpracować i przy tym dobrze się bawić. Tego rodzaju spotkania owocują trwałymi kontaktami i przyjaźniami, są również bodźcem do nauki języków obcych oraz poznania tradycji, obyczajów i ojczyzn naszych sąsiadów.

Realizacja programów wymian możliwa była dzięki zaangażowaniu rodzin uczestników oraz finansowemu wsparciu organizacji międzynarodowej: Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Urzędu Miasta w Koninie.

Magdalena Janiak