24wrzesień2018

24 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Powstanie na naszych ziemiach

Powstanie na naszych ziemiach

Książka „Z dziejów Powstania Styczniowego na Ziemi Konińskiej” miała dzisiaj prezentację w konińskim Muzeum Okręgowym. Prace historyków ukazały się w 150 rocznicę bitwy pod Olszowym Młynem. 

sesja2
sesja1

 

Bitwa pod Olszowym Młynem miała miejsce 22 marca 1863 roku i była jedną z potyczek jakie oddziały powstańcze stoczyły na Ziemi Konińskiej. Nazywana była także bitwą pod Pątnowem lub Kazimierzem Biskupim. W walkach pod dowództwem Kazimierza Mielęckiego wzięło udział około 500 powstańców, z czego kilkunastu zginęło lub zmarło w wyniku odniesionych ran.

Praca „Z dziejów Powstania Styczniowego na Ziemi Konińskiej” została przygotowana pod kierownictwem profesora Artura Kijaka. Jak powiedział prof. Kijak, bez Powstania Styczniowego nie byłoby wolnej Polski w 1918 roku. Wprawdzie powstanie zakończyło się klęska, ale pamięć o nim ciągle jest żywa na ziemiach polskich, litewskich i białoruskich. - Sprawiła to martyrologia powstania. - Wiele rodzin doświadczyło tragedii, bliscy zginęli w walkach lub została zesłani na Sybir. To wszystko sprawiło, że pamięć o powstaniu była przechowywana – powiedział prof. Artur Kijas.

Na miejscu bitwy przeprowadzono badania archeologiczne, znaleziono pozostałości walk, jak chociażby łuski czy kule z karabinów. - Nie było tam umocnień, dlatego nie prowadziliśmy wykopów. Teren został przeszukany przy użyciu wykrywaczy metali. Z ułożenia kul czy łusek można dowiedzieć się w którym miejscu walczono z bliskiej odległości, skąd strzelano – powiedział Krzysztof Gorczyca z Muzeum Okręgowego w Koninie.

Inicjatorem wydania książki i upamiętnienie bitwy pod Olszowym Młynem było Muzeum Okręgowe, Nadleśnictwo Konin oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód. Jak powiedział Zdzisław Jacaszek, prezes konińskiego oddziału Stowarzyszenia, przy organizacji powstanie koło historyczne _ Z okazji 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego chcieliśmy pokazać jak zryw wyglądał na naszych ziemiach. To jest pierwszy tom, w przygotowaniu jest kolejny – stwierdził Zdzisław Jacaszek.

Osoby zainteresowane książką o powstańczych dziejach w naszym regionie mogą ją nabyć w kasie Muzeum Okręgowego w Gosławicach.