20sierpień2018

20 Sierpień 2018    |    Imieniny obchodzą: Sabina, Sobiesław, Bernard
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Gdzie szukać pomocy lekarskiej w ferie zimowe

Gdzie szukać pomocy lekarskiej w ferie zimowe

Zimowy wypoczynek już za chwilę. Atrakcjami kuszą stoki narciarskie, wyciągi saneczkarskie i lodowiska.

 

lekarz321

Życzymy wszystkim, aby ferie minęły bezpiecznie i szczęśliwie, ale pamiętajmy - przezorny zawsze ubezpieczony. Zanim wyruszymy na wczasy, obozy i zimowiska powinniśmy wiedzieć, gdzie szukać pomocy w razie wypadku lub nagłej choroby, szczególnie poza miejscem zamieszkania, gdzie nie mamy dostępu do „swojego” lekarza rodzinnego. Przy wyjazdach zagranicznych niezbędna jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - przypomina Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. 

W kraju, poza miejscem zamieszkania: mamy prawo skorzystać z pomocy lekarskiej w przychodni działającej w miejscu tymczasowego pobytu,po godzinie 18.00 do 8.00 rano oraz całodobowo - w dni wolne od pracy - należy zgłosić się do ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - „wieczorynki”. W przypadkach medycznie uzasadnionych lekarz pełniący dyżur może udzielić porady także w miejscu pobytu pacjenta oraz telefonicznie. W sytuacjach poważnego zagrożenia zdrowia pomocy należy szukać w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć w najbliższym szpitalu. Gdy znajdziemy się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia lub w innych stanach nagłych uzasadnione jest wezwanie karetki pogotowia ratunkowego - numer alarmowy 999 lub 112. Dzieci na obozach i zimowiskach, w przypadku, gdy dziecko wyjeżdża na obóz zimowy, a cierpi na chorobę przewlekłą, należy zaopatrzyć je w zażywane dotychczas leki i pisemnie poinformować opiekunów o tym, na co dziecko jest uczulone, W razie potrzeby można także skorzystać z wizyty miejscowego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który ma podpisaną umowę z NFZ.

Za granicą: zanim zdecydujemy się wyjechać na ferie za granicę powinniśmy postarać się o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W razie zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku karta zagwarantuje nam darmową pomoc lekarską na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Karta wystawiana jest dla każdego członka rodziny. Podpisany wniosek na wydanie EKUZ można przesłać do oddziału wojewódzkiego NFZ pocztą, e-mailem, za pośrednictwem systemu ePUAP bądź faksem. Przed wyjazdem za granicęnależy zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w danym kraju. W Słowacji na przykład nie są finansowane świadczenia z zakresu ratownictwa (zwłaszcza ratownictwa górskiego). W takiej sytuacji należy rozważyć możliwość wykupienia dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia. Tak samo jest w innych państwach słynących ze świetnych ośrodków narciarskich. Akcja ratownicza łącznie z transportem do szpitala w niektórych krajach może wynieść nawet 10 tysięcy EURO.  Warto wiedzieć: podczas pobytu na terenie krajów UE/EFTA należy korzystać z placówek działających w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia,za leczenie prywatne płacimy we własnym zakresie.