20wrzesień2018

20 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Podatek - co to takiego?

Podatek - co to takiego?

Każdy, kto w ciągu roku rozliczeniowego uzyskuje przychody, jest zobowiązany do odprowadzenia podatku i skazany na rozliczenie PIT.podatek

Rodzaj deklaracji PIT, który wypełnimy, zależy od wyboru formy opodatkowania. Wszyscy mamy możliwość złożenia formularza podatkowego w formie papierowej. Jest to jednak forma czasochłonna, a złożenie zeznania jest ograniczone godzinami pracy Urzędu Skarbowego lub poczty.

Coraz więcej osób decyduje się na inny sposób składania zeznań podatkowych a mianowicie przez Internet. W wielu miejscach w sieci można znaleźć komputerowy program PIT za darmo umożliwiający szybkie i łatwe rozliczenie oraz bezpieczne wysłanie wypełnionego formularza do właściwego Urzędu Skarbowego. Każdy może teraz w łatwy sposób, bez wychodzenia z domu wypełnić odpowiedni PIT 2017 online , udostępniany przez nie jeden portal podatkowy. Podatek to nic innego, jak pobierane przez fiskus od każdego z nas zobowiązanie pieniężne. Dzięki podatkom, które trafiają do skarbu państwa, kasy województwa i gminy, mogą być realizowane takie zadania publiczne, jak między innymi budowa i utrzymanie szkół, ośrodków zdrowia i szpitali, policji, dróg itp. Podatki dzielą się na bezpośrednie, czyli trafiające do fiskusa bezpośrednio od podatnika (podatek dochodowy, gruntowy) oraz podatki pośrednie, czyli te, które są doliczane do cen artykułów i produktów w sklepie  i ostatecznie płacone przez konsumenta. (informacje zaczerpnięte z www.pitax.pl).

Jak zapłacić podatek?

Przystępując do rozliczenia podatku na zeznaniu rocznym, wybieramy właściwy dla siebie formularz (może to być PIT-36, PIT-36, PIT-28 lub inny). Przechodząc krok po kroku wszystkie pola,  w końcowym etapie może okazać się, że mamy nadpłatę podatku (fiskus musi nam zwrócić pieniądze), możemy mieć podatek zerowy lub niedopłatę podatku, czyli to my musimy przelać na konto naszego urzędu skarbowego określoną kwotę. Mamy na to czas aż do 30 kwietnia i nie ma konieczności wpłacania podatku razem ze składanym PIT 2017. Brakującą należność możemy zapłacić albo gotówką w kasie urzędu skarbowego, na poczcie, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-rozliczeniowej SKOK, albo w formie bezgotówkowej – przelewem. Przy wpłacie gotówką, za termin zapłaty podatku uznany jest dzień wpłaty w kasie urzędu, na poczcie, w banku lub w SKOK-u. Płacąc podatek przelewem internetowym, z konta bankowego, musimy pamiętać, że aby urząd uznał zapłatę podatku, przelew musi być dokonany z naszego konta bankowego nie z cudzego. Mąż płacąc podatek za żonę, musi mieć z nią wspólny rachunek bankowy. Wybieramy opcję „przelew do US/ZUS. Są tam dodatkowe rubryki: okres płatności, symbol formularza oraz typ identyfikatora podatkowego. Dlatego też ważne jest, aby wybrać odpowiednią opcję. Terminem zapłaty podatku przy przelewie przez Internet (w obrocie bezgotówkowym) jest dzień obciążenia naszego rachunku bankowego na podstawie polecenia przelewu. Jeśli dokonujemy przelewu, musimy umieścić w nim następujące informacje:

  • dokładne dane adresowe właściwego urzędu skarbowego
  • numer rachunku bankowego urzędu skarbowego
  • należną kwotę podatku
  • nasze dokładne dane (imię, nazwisko, adres,  numer PESEL),
  • typ identyfikatora („N” - gdy używamy NIP, „P” - gdy używamy PESEL),
  • okres, za który dokonujemy wpłaty
  • oznaczenie formularza, płatności – wystarczy wpisać PIT-37, PIT-36 lub inny

Nawet, jeśli rozliczenie PIT 37 wysyłamy w styczniu, niedopłacony podatek możemy wysłać  do końca kwietnia. Najważniejsze, żeby był zaksięgowany na koncie urzędu skarbowego do 30 kwietnia.

Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych wybrał rozliczenie PIT przez system PITax.pl Łatwe podatki jako najlepszy program do rozliczania pitów, który wspiera organizacje pozarządowe w zbiórce 1% podatku dochodowego.