infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

Polecane:

Zobacz film na naszym Facebooku z briefingu i przedstawienie wice prezydentów

Uważajmy w upały – przypominają lekarze PPOZ

czwartek Czerwiec 6, 2019

Jasne przewiewne ubrania, kapelusz na głowie, okulary na nosie i butelka wody pod ręką. Wyczekiwane lato wreszcie nadeszło, a wraz z nim fala upałów.

Nie ma co narzekać. Trzeba się odpowiednio zabezpieczyć i cieszyć słońcem. Chrońmy ciała, unikajmy przegrzania i nie zapominajmy o regularnym nawadnianiu organizmu – przypomina Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Do udaru cieplnego dochodzi najczęściej w wyniku przegrzania głowy i karku. Zbyt długie przebywanie na słońcu prowadzi do zaburzeń w pracy ośrodka termoregulacji, odwodnienia i drastycznej utraty elektrolitów.       W najgorszej sytuacji może dojść do utraty przytomności i zaburzeń w oddychaniu. Wychodząc na słońce warto ochronić głowę czapką lub kapeluszem. Podczas upałów należy wypijać odpowiednią ilość płynów (najmniej 2 litry dziennie). Najlepsza jest woda mineralna, a także napoje zawierające elektrolity i mikroelementy. Absolutnie niewskazany jest alkohol. Rozszerza naczynia krwionośne, przez co dochodzi do jeszcze silniejszego przegrzania.

W upalne dni rodzice powinni baczniej zwracać uwagę na dzieci. Bieganie po podwórku w piekącym słońcu z odkrytą głową może skończyć się tragicznie. Na spacer z małymi dziećmi powinno się wychodzić do godziny 11.00 lub po godzinie 15.00.  Bawiącym się na placu zabaw maluchom rodzice powinni co pół godziny podawać coś do picia. W grupie osób najbardziej narażonych na piekące słonce są osoby starsze. Dlatego zalecamy pozostanie w domach, szczególnie w środku dnia. Gdy z nieba leje się żar, zapaleni działkowicze powinni sobie odpuścić pracę w ogródku, szczególnie w południe. Wysiłek fizyczny w upały jest niewskazany. Przy dłuższym przebywaniu na słońcu konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Wskazane są kremy z wysokimi filtrami, najlepiej o faktorze 30 lub 40. Podczas upałów nie wolno zapominać o diecie. Jedzmy lżejsze potrawy: sałatki, owoce, warzywa. Nie nadużywajmy alkoholu, spędzajmy w miarę możliwości 2-3 godziny w chłodnym miejscu. Gdy robi się nam nieprzyjemnie gorąco, ukojeniem z pewnością będzie chłodna kąpiel.

Follow by Email
Facebook
Google+
http://infokonin.pl/uwazajmy-w-upaly-przypominaja-lekarze-ppoz">
Twitter

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
10.6
°C
78
%
23
km/h
0.5
mm
58
%
Nadchodzące wydarzenia: