21sierpień2018

21 Sierpień 2018    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Jesteś tutaj: Home » styl życia » Dla mężczyzn » Kryzys połowy życia - pytania i wątpliwości

Kryzys połowy życia - pytania i wątpliwości

 

1. W jakim wieku pojawia się zjawisko kryzysu połowy życia?

Kolejny raz pojawia nam się w głowie konkretny obraz silnie zakorzeniony w naszej kulturze. Mężczyzna ok 50 roku życia, kobieta trochę młodsza, ale chyba bardziej zdesperowana. Nic bardziej mylnego. Zakotwiczenie się w takim postrzeganiu zapędza nas w zbytnie uproszczenie zagadnienia.

Dane empiryczne, które są dostępne, nie przynoszą potwierdzenia konkretnego przedziału wiekowego, a i naukowcy zależnie od podejścia przystają przy konkretnym przedziale wiekowym. Można powiedzieć, że biorąc pod uwagę różne głosy, rozpiętość zjawiska możemy określić od ok. 30. do nawet 60. roku życia.

Aby się nie zapędzić i nie pogubić, proponuję przyjąć założenie, że zjawisko kryzysu połowy życia jest bardzo zindywidualizowane i wpływ na jego rozwój ma wiele czynników, poczynając od osobowościowych po wpływy społeczne. Zjawisko to może wystąpić zarówno przed 40. rokiem życia, jak i po, co nie będzie oznaczało nieprawidłowości diagnostycznej.

2. Czy zjawisko kryzysu połowy życia występuje często, czy jest unikatowe?

Jak zwykle w kontekście tego zjawiska empiria sobie, teoria sobie, a życie idzie jeszcze inną drogą. Nie odnajdujemy prostej zależności mówiącej o tym, że każdy człowiek w okolicach połowy życia przechodzi przez czas związany z kryzysem.

Osobiście trzymam się własnej koncepcji, w której zakładam, że objawy kryzysu połowy życia pojawiają się wtedy, gdy człowiek zaczyna intensywnie rozmyślać nad swoją egzystencją. Zadaje sobie pytania, na które trudno jest odpowiedzieć. Analizuje sytuacje, w których funkcjonuje i dochodzi do wniosku, że nie odczuwa satysfakcji, a często stanem dominującym jest frustracja i niezadowolenie. Człowiek mierzy się z faktem upływającego czasu i tego, co dokonał w swoim życiu, w różnych obszarach.

Zupełnie niezależnie od własnego postępowania spotykamy się z szeregiem bodźców, które powodują w naszym życiu różne zakręty. Sposób w jaki człowiek sobie radzi z podanymi aspek-tami, ma duży wpływ na sytuację pojawienia się zjawiska kryzysu połowy życia.

3. Czy społeczeństwo i warunki, w jakich człowiek funkcjonuje, ma wpływ na pojawienie się zjawiska kryzysu połowy życia?

Odbiegając od danych naukowych, idąc tropem rozważań życiowych, można stwierdzić, że warunki funkcjonowania i życia mają wpływ na pojawienie się objawów kryzysu. Otóż poziom inteligencji, wpływ społeczny, który wyraźnie motywuje do rozwoju, do refleksji nad własnym człowieczeństwem powodować może występowanie objawów niepokoju i niepewności życiowej.

Warunki, jakie dyktuje nam rozwój społeczeństwa informacyjnego, powodują wzrastanie lęku przed przyszłością, własnym funkcjonowaniem, warunkami bytu itd. Wszechobecna dyskusja o kryzysie i niepewnych warunkach światowych zdecydowanie mają wpływ na stabilność psychologiczną nas samych.

Źródło: Facetpo40.pl
Zdjęcia: Facetpo40.pl