21sierpień2018

21 Sierpień 2018    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Jesteś tutaj: Home » styl życia » Dla mężczyzn » Hokej - sport zimowy i rozrywka dla kibica

Hokej - sport zimowy i rozrywka dla kibica

 Hokej na lodzie może nie jest tak popularny w naszym kraju jak w państwach na półkuli północnej. Największe grono miłośników hokej niewątpliwie ma w Kanadzie oraz w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam rozgrywana jest jedna z najważniejszych na całym świecie klubowa liga NHL. Hokej na lodzie jest ponadto oficjalnym zimowym sportem narodowym Kanady.

Historia hokeju na lodzie

Historia hokeja na lodzie sięga początków XVI wieku. Najprawdopodobniej po raz pierwszy w dyscyplinę tą zagrano na terenie Anglii lub Francji. Początki gry nowoczesnej natomiast odnotowywane są już w Ameryce Północnej, a zwłaszcza w Kanadzie. To właśnie tam została wymyślona ta zespołowa gra na lodzie przez angielskich żołnierzy przebywających na służbie w Ontario. Pierwszy mecz w hokeja na lodzie został rozegrany pod koniec XIX wieku,
a w grze wykorzystano łyżwy, kije oraz drewniany krążek.

Wraz z upływem czasu pojawiła się jeszcze jedna odmiana hokeja, mianowicie hokej na trawie. Zdecydowanie lepiej przyjęły się zimowe rozgrywki, które niedługo później zostały włączone do rozgrywek turniejowych organizowanych w Montrealu. W tym samym czasie na terenie Stanów Zjednoczonych bardzo dużą popularność zyskała jeszcze jedna gra, podobna do hokeja na lodzie. Nazywano ją „ice polo”, ale do rozgrywek wykorzystywana w niej była piłka, a nie krążek.

Do Europy hokej dotarł pod koniec XIX wieku. Po raz pierwszy gra została zaprezentowana w Pałacu Buckingham, ale pierwsze oficjalne rozgrywki odbyły się kilkadziesiąt lat później. Hokej zaczęto uprawiać na terenie Niemiec, Francji, Szwajcarii oraz Belgii. Przyjął się również w Czechach. W Polsce natomiast w hokeja zaczęto grać po odzyskaniu niepodległości. Pierwsze rozgrywki organizowane były głównie w Warszawie oraz w Łodzi.

Promocja hokeja na lodzie

Organizacją, której celem jest promowanie hokeju rozgrywanego na lodzie jest IIHF, czyli „Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie”. Skupia ona blisko siedemdziesiąt różnych krajów z całego świata. Dawniej w jej składzie znajdowała się również Czechosłowacja, Socjalistyczna, Federacyjna Republika Jugosławii,Kuwejt oraz Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Do tej pory największą liczbę medali podczas Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie zdobyło siedem państw: Czechy, Kanada, Finlandia, Stany Zjednoczone, Słowacja, Rosja oraz Szwecja.

Sprzęt do gry w hokeja

Hokej na lodzie jest sportem, w którym bardzo ważne jest odpowiednie wyposażenie zawodników. Sprzęt ma nie tylko pomagać w grze, ale ma także za zadanie ochraniać poszczególne części ciała, chroniąc je przed kontuzjami. Dlatego obok kija oraz krążka, zawodnicy powinni posiadać kask, ochraniacze na ramiona, łokcie, specjalne spodnie oraz rękawice. Ci, którzy nie przekroczyli osiemnastego roku życia dodatkowo wyposażani są
w ochronę twarzy w postaci kratownicy.

Jednym z najważniejszych elementów do gry w hokeja jest kij hokejowy, który musi być odpowiednio dobrany. Najczęściej kij taki jest produkowany z drewna bądź z materiału kompozytowego. Istnieją również kije wykonywane z metalu, które nie posiadają wypełnienia.

Kij hokejowy po ustawieniu go w pozycji pionowej powinien dosięgać do podbródka zawodnika. Jest to najprostsza forma dobierania kija hokejowego. Należy jednak zwrócić uwagę na to, jakie buty ma założone zawodnik. Najlepiej kij dopasowywać wówczas, kiedy na nogach będą założone łyżwy. W sprzedaży znajdziemy kije o różnej twardości, która związana jest z jego zginaniem oraz z żywotnością. Optymalną wartością twardości jest regular – 85. Kije o takiej twardości polecane są zwłaszcza początkującym zawodnikom, ważącym 80 kg i mierzącym 180cm. Zawodnicy silniejsi mogą natomiast używać kijów 100 – 110 flex.

Źródło: KobietaMag.pl
Zdjęcia: KobietaMag.pl