25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
trans 
Get Adobe Flash player
Jesteś tutaj: Home » Rozrywka » separator » Plotki » Sen, jak długo powinien trwać?

Sen, jak długo powinien trwać?

Jednym wystarcza 5 godzin, inni czują się niewyspani po 10 godzinach. Dlaczego się tak dzieje? 

sen

Sen to sprawa bardzo indywidualna, jednak to, co się tu liczy to nie ilość godzin lecz jakość naszego snu.
Na sen składają się 3 stadiów snu NREM (oznaczane kolejno N1, N2, N3) oraz ze snu REM.
Kiedy nasz sen obejmuje fazę N1 i N2 śpimy lekko i płytko, sen głęboki przypada na stadium N3. W czasie fazy REM aktywują się marzenia senne i zostają przetwarzane informacje, w związku z tym potrzebujemy sporej ilości fazy N3 oraz REM. Co ważne nie następują one po sobie, są bowiem przeplecione fazami N1 i N2. Obudziwszy się w nocy, rozpoczynamy zasypianie od fazy N1.

Duże znaczenie mają tu warunki genetyczne. Sen osoby dorosłej składa się z 4-6 cykli, z których każdy trwa średnio 80-120 minut. Jest to średnia, zatem niektórym wystarczają cztery fazy trwające 80 minut, innym natomiast 6 cykli po 120 minut. Jeśli śpimy krócej, niż potrzebujemy odbija się to na naszym samopoczuciu w ciągu dnia.
Zauważyć można także pewną zależność: w okresie jesienno-zimowym potrzebujemy więcej snu, niż w okresie wiosenno-letnim.

Lepszym snem cieszą się osoby aktywne a to ze względu na fakt, iż zasypiają snem głębokim, który gwarantuje wyspanie się. Osoby mało aktywne śpią w większości w fazie N1 i N2, dlatego nawet wiele godzin w łóżku nie daje im tego, co śpiącym krócej osobom w ciągłym ruchu.

Sen jest bardzo ważny w życiu każdego człowieka. Na krótką metę można ratować się kawą, jednak nie należy jej stosować jak lek chroniący nas przed zaśnięciem. Nie należy zatem rezygnować z tego, co naprawdę pomoże nam zregenerować swoje siły i załadować akumulatory, czyli ze zdrowego i głębokiego snu.

Źródło: uroda.at