24wrzesień2018

24 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor
trans 
Get Adobe Flash player
Jesteś tutaj: Home » Rozrywka » separator » Akcje i konkursy » NAMIOT SZTUKI - już dziś!

NAMIOT SZTUKI - już dziś!

14 czerwca – NAMIOT SZTUKI - warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. 

namiot2013
plakat namiot

Miejsce: Plac przed Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, ul. Okólna 47a, godz. 9.00 i 12.00

Od kilku lat Centrum Kultury i Sztuki w Koninie wraz z artystami z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu tworzy dzieciom i młodzieży przyjazną przestrzeń w celu realizowania artystycznego projektu zwanego NAMIOTEM SZTUKI.

Tu każdy może wejść i poczuć się artystą. Może zostawić na zewnątrz nieśmiałość, skrępowanie i przekonanie, że nic nie potrafi.

W programie artystycznej przygody:

warsztaty „DRUGIE ŻYCIE ŚMIECI”

Codziennie, przeważnie rano, idąc do szkoły, albo do pracy, taszczymy foliowy worek z tym, co zostało z poprzedniego dnia po szaleństwie zakupów. Kartoniki, worki foliowe, kolorowe obwoluty, foldery reklamowe, plastikowe i papierowe wytłoczki od serków margaryn i jajek, puszki po konserwach, piwie i coca-coli, butelki plastikowe i szklane. Wieczorami, kiedy już się ściemni, dyskretnie wynosimy stare meble, odkurzacze, telewizory, komputery, czajniki, a zdarzy się, że pralki, lodówki i inne elektrośmieci, których nie chce się nam odwozić do punktów zbiorczych. Każda z tych rzeczy – śmieci ma swój kształt, formę, kolor i przeznaczenie. Kiedy przestają pełnić swoją funkcję, stają się bezużyteczne, brzydkie, wstydliwe. Możemy jednak spróbować nadać im nowe przeznaczenie, nowy sens. Istotą warsztatu będzie poszukanie tego sensu i przeznaczenia.

warsztaty „ZAPISANE MGNIENIE OKA”

Wszystko wokół nas jest dynamiczne, przyspiesza, pędzi, czasami tak szybko, że nie zauważamy istoty tego ruchu, jego piękna. Przestaliśmy oglądać rodzinne albumy ze zdjęciami z wycieczek, wakacji, uroczystości rodzinnych. Zapomnieliśmy, że ciocia Klara zabawnie kiwała ręką, kiedy coś ją rozbawiło, a kuzyn Robert przeczesywał dłonią włosy w chwilach zakłopotania. To wszystko utrwalała fotografia.

Dzisiaj już nie zapisujemy chwil, mgnień oka, okruchów życia. Uzbrojeni w kamery rejestrujemy ruch, prędkość, pęd. Uciekają nam wyróżniki osobowości ludzi, krajobrazów, architektury. Celem warsztatu będzie odnalezienie tych niezauważalnych wyznaczników naszej osobowości. Techniką animacji poklatkowej spróbujemy zatrzymać to, co jest charakterystyczne tylko dla nas. Z setek zdjęć wybierzemy to, które mówi o nas najwięcej.

© Wojciech Nowak

warsztaty „MAGICZNE PUDEŁKO”

Warsztat skierowany do dzieci ze szkół podstawowych. Zajęcia będą miały charakter działań recyclingowych i będą polegały na tworzeniu obiektów z różnego rodzaju przedmiotów codziennego użytku, które przestały już pełnić swoją pierwotną funkcję. Uczestnicy nadadzą im inną formę, nowe znaczenie i zamkną w specjalnie przygotowanych kartonowych, podświetlanych pudłach. Od tego momentu obiekty będą postrzegane jako cień, co nada im nowego metaforycznego znaczenia.

warsztaty „JESTEM CZEŚCIĄ MASZYNY”

Warsztat przeznaczony raczej dla gimnazjalistów i licealistów. Uczestnicy będą pracowali w kilku grupach, tworząc asamblaże z przygotowanych wcześniej części maszyn i urządzeń, które dawno już przestały działać. Młodzież połączy swoje zdolności, doświadczenia i wyobraźnię w celu stworzenia unikalnych maszyn będących symbolem poszczególnych grup, aby na koniec połączyć  je w jedną wielką machinę. Na koniec przy pomocy tekstów nanoszonych na fragmenty pracy postaramy się symbolicznie ją ożywić (wprawić w ruch). Aby całość ujednolicić, zostanie ona pokryta farbami w spreju.