25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
trans 
Get Adobe Flash player
Jesteś tutaj: Home » Rozrywka » separator » Akcje i konkursy » I Rajd Zygmuntowski z Koła do Konina

I Rajd Zygmuntowski z Koła do Konina

Już w najbliższą sobotę 11 maja 2013 grupa turystów z ziemi konińskiej reprezentujących najstarszą organizację zajmującą się turystyką i krajoznawstwem, czyli Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oraz Związek Harcerstwa Polskiego wyruszą na jubileuszowy I Rajd Zygmuntowski z Koła do Konina. 

Zygmunt Pcherski
130511

 Dokładnie 100 lat temu w Koninie powstał oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego skupiającego w swoich szeregach osoby o tak znanych nazwiskach jak choćby Roman Ostrzycki, Zofia Urbanowska, czy Stefania Esse, zaś 60 lat temu rozwijająca się dynamicznie w całym kraju idea turystyki i krajoznawstwa zaowocowała powstaniem oddziału PTTK (więcej o rozpoczęciu roku jubileuszowego konińskiego PTTK).

Rajd swoją nazwą nawiązuje do osoby pierwszego Prezesa konińskiego oddziału Zygmunta Pęcherskiego (1921-1974) pełniącego funkcję w latach 1953-67. Z. Pęcherski (zdjęcie w załączniku) był autorem przewodników po ziemi konińskiej, publicystą, krajoznawcą, inicjatorem powstania Muzeum Regionalnego PTTK w Koninie, m.in. którego eksponaty dały bazę dla zbiorów dzisiejszego Muzeum Okręgowego w Koninie. Uwielbiał wszelkie formy turystyki, w tym turystykę pieszą (więcej o Z. Pęcherskim czytaj str.2). Stąd też piesza forma imprezy, w czasie której uczestnicy pokonają trasę z Koła do Żychlina k/Konina, zwiedzając po drodze Koło, Kościelec, Chylin, Wyszynę, rez. Złotą Górę oraz Żychlin i zdobywając regionalną odznakę Turysta Ziemi Konińskiej (regulamin odznaki). Zaznaczenia wymaga, że tylko w czasie jubileuszu można zdobyć wszystkie stopnie odznaki w jednym roku, a uczestnictwo w rajdzie pozwala na zdobycie odznaki w stopniu brązowym.

Rajd wzbogacać będą atrakcje szykowane przez konińską chorągiew ZHP.

Rajd organizowany przy współpracy Wójta Gminy Kościelec Dariusza Ostrowskiego, Zespołu Szkół RCKU im. St. Staszica w Kościelcu, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie oraz pomocy Towarzystwa Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą.