25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
trans 
Get Adobe Flash player
Jesteś tutaj: Home » Rozrywka » separator » Akcje i konkursy » Warto fotografować

Warto fotografować

„W promieniach poranka” to tytuł zdjęcia, które uzyskało największe uznanie w oczach jury IV Finału Konkursu Fotograficznego „Subregion koniński w brawach jesienno-zimowych”. Tę i inne nagrodzone oraz wyróżnione fotografie można oglądać od dziś do 10 maja w Bibliotece PWSZ w Koninie.   

Andrzej Melniczak Wróć usiądź pomyśl - pałacyk Lisewo Skulsk wyróźnienie
Dworek z XIX w golińskim Miejskim Parku Elźbieta Gruszka wyróżnienie
elżbieta Ganowicz Zalew1 Wyróznienie
elżbieta Ganowicz Zalew2 Wyróznienie
eugeniusz przybyłko okolice mostu2 II miejsce
eugeniusz przybyłko okolice mostu3 II miejsce
eugeniusz przybyłko okolice mostu II miejsce
fot 3 - W promieniach poranka Robert Łechtański I Miejsce
Marcin oliński Dolina Warty III miejsce

Konkurs, tak bardzo związany z naszym regionem, wzbudza coraz większe zainteresowanie, co cieszy organizatorów, Lokalną Organizację Turystyczną „Marina” i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Koninie. Na tegoroczną edycję przysłano znacznie więcej prac niż w poprzednich latach. Komisja konkursowa oceniała ponad 250 zdjęć nadesłanych przez 60 osób od października zeszłego roku, kiedy konkurs ogłoszono. A to znaczy, że cel konkursu, czyli zwrócenie uwagi na uroki subregionu konińskiego, jego walorów naturalnych, pokazanie dorobku kulturowego, historycznego i przyrodniczego, został osiągnięty.
Nadesłane prace oceniało jury w składzie: Jerzy Sznajder, Mirosław Jurgielewicz i Ewa Cieślarska.
Komisja po burzliwych i wielogodzinnych naradach wybrała zdjęcia, które zasługują na szczególną uwagę i uznanie. – Poziom prac jest bardzo wysoki, szczególnie tych nagrodzonych – chwalił Mirosław Jurgielewicz, znany koniński fotografik. – Bardzo dobrych prac było dużo i nawet się pokłóciliśmy o nie – dodał. Zwrócił jednak uwagę na poważny mankament wielu z nich. – Mam wrażenie, że uczestnicy nie do końca dobrze przeczytali regulamin. Bo choć były dobre pomysły na kompozycję, wysoki poziom techniczny, to jednak wiele z nich trudno identyfikować z naszym regionem. Mogły być zrobione w innych miejscach Polski, a w tym konkursie chodzi o to, by zdjęcia mogły zostać wykorzystane do promocji naszego miasta i powiatu – wyjaśnił. Wszyscy członkowie komisji konkursowej zgodnie podkreślali, że dobrze się stało, iż PWSZ z Koninie włącza się w nurt aktywnego uczenia kultury.
Za najlepsze zdjęcie komisja uznała kompozycję „W promieniach poranka”, autorstwa Roberta Łechtańskiego. Nagrodę wręczyła Małgorzata Waszak, starostę powiatu konińskiego i prezes LOT „Marina”.
– Wstaję wcześnie rano i kiedy do pracy, obserwuję krajobrazy, zapamiętuję je. A w najbliższy wolny dzień wracam to w miejsce i robię serię zdjęć – opowiadał autor, otoczony przez dziennikarzy po ogłoszeniu wyników. Podobnie było w przypadku nagrodzonej fotografii, która przedstawia klasztor w Lądzie z oddali i w porannej, opadającej mgle. – Zazdroszczę panu tego ujęcia – przyznał się Robertowi Łechtańskiemu w kuluarowych rozmowach Mirosław Jurgielewicz.

Drugie miejsce za cykl trzech zdjęć „Okolice mostu nad Wartą” otrzymał Eugeniusz Przybyłko. Utrzymane w tonacji czerni, bieli i wszelkich odcieni szarości fotografie pokazują to miejsce znacznie piękniejsze niż jest. Nagrodę przekazał prof. Mirosław Pawlak, rektor PWSZ w Koninie.

Marcinowi Olińskiemu za ujęcie zatytułowane „Dolina Warty” przyznano miejsce trzecie. Nagrodę w imieniu Józefa Nowickiego, prezydenta Konina, wręczył Marek Zawidzki, sekretarz miasta.

Na szczególne wyróżnienie zasłużyły również, zdaniem jury, fotografie „Dworek z XIX w. w golińskim miejskim parku”, które wykonała Elżbieta Gruszka, „Zalew w Gosławicach” Elżbiety Ganowicz oraz „Wróć, usiądź, pomyśl – pałacyk Lisewo-Skulsk” Andrzeja Melniczaka.
Wyróżnione osoby otrzymały zestawy upominków od PWSZ w Koninie oraz vouchery na pobyt w parku linowym Leśny Raj w Ślesinie.

Sponsorami wszystkich nagród byli: Hotel „Wityng” w Mikorzynie, Hotel „Atut” w Licheniu Starym, Gościniec i Restauracja „Izabell” w Izabelinie oraz park linowy „Leśny Raj” w Ślesinie.
Na wystawie w holu biblioteki uczelnianej znalazło się też wiele innych ciekawych fotografii, które można oglądać do 10 maja.
Nad każdą edycją konkursu „Subregion koniński w brawach jesienno-zimowych” patronat honorowy obejmuje Marszałek Województwa Wielkopolskiego, starosta powiatu konińskiego oraz prezydent Konina.

aria