18październik2018

18 Październik 2018    |    Imieniny obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła
trans 
Get Adobe Flash player
Jesteś tutaj: Home » Rozrywka » Jadą goście, jadą… na jubileusz ludowy!

Jadą goście, jadą… na jubileusz ludowy!

Najmłodsza jest kapela. Muzycy spotykają się od dwóch miesięcy, ćwiczą, próbują, budują repertuar. I nieźle już sobie radzą – dowodem na to był występ podczas niedawnego Festiwalu Kultur Miast Partnerskich. 

ZPIT
ZPIT2
ZPIT3
ZPIT4

Najstarszy jest zespół tańca, a właściwie – ma najmocniejsze korzenie, które zapuścił jeszcze w 70. latach. Tak zwane „czynniki” strąciły go w końcu z piedestału, lecz w ludziach pozostał dawny duch, a nogi, głowa – nie zapomniały, czym jest ludowy taniec. I tak, niedługo, Zespół Pieśni i Tańca „Konin” będzie świętował symboliczne 35-lecie swej tradycji, do udziału w swoim koncercie zapraszając gości – z ościennych miejscowości i bardzo daleka!

Pomysł na reaktywację przyniosło życie. Oto w Akmene, mieście partnerskim Konina, odbywało się wydarzenie z udziałem ludowych zespołów. Dariusz Intrys, który w 2004 r. prowadził jeszcze Studio Tańca Współczesnego „Plus”, umiejętnie wplótł wątki polskiego folkloru do swoich choreografii. Widzom przypadło to bardzo do gustu, a tancerzom – przestało wystarczać. I tak się dobrze złożyło, że nim wspomniany instruktor zakochał się z wzajemnością w tańcu współczesnym, tańczył w legendarnym Zespole Pieśni i Tańca „Konin”. – W 1984 r., miałem 11 lat, do mojej szkoły przyszedł na spotkanie choreograf tego zespołu i zachęcał dzieci i młodzież do uczestnictwa w zajęciach. Grupa dziecięca spotykała się w szkole podstawowej, ale marzyliśmy, by tańczyć w dorosłej grupie, już pod skrzydłami domu kultury, gdzie przyjmowano osoby po 15. roku życia. Ta forma pracy z najmłodszymi przygotowywała najwytrwalszych do tańca w ZPiT „Konin”. Sala prób mieściła się w obecnej Hali Szermierczej, mieliśmy tam dwie kostiumerie, męską i damską, pani Teresa Krupa ciągle coś szyła, poprawiała, pomagała nam się ubierać. W dorosłej grupie tańczyło 12 par, a w kolejce czekały kolejne. Było coś takiego jak ławka rezerwowych, z której chcieliśmy się wyrwać, żeby tylko zatańczyć – wspomina Intrys.

W latach 90. diametralnie zmieniło się jednak podejście do folkloru, co doprowadziło do upadku wielu takich grup w kraju. Po latach posuchy zainteresowanie kulturą ludową wraca, to czego ludzie się nauczyli procentuje. ZPiT „Konin” wskrzeszony oficjalnie w 2010 r. powoli się odbudowuje, dzięki znacznej pomocy finansowej samorządu miasta. Tancerze kompletują kolejne stroje, a w repertuarze mają już 6 wiązanek tanecznych i ponad 40 minut programu. – Ostatnio zakupiliśmy stroje wielkopolskie i nowe góralskie. Naszym marzeniem było zawsze zatańczyć oberka. Premiera odbyła się podczas ostatniego Festiwalu Kultur Miast Partnerskich – dodaje szef reaktywowanego ZPiT „Konin”.

Koncert przybierze formę biesiady. Gospodarze, starostowie, odbiorą na scenie dary przywiezione przez gości. W finale wszyscy zatańczą krakowiaka, którego przygotują na warsztacie prowadzonym przez poznańskiego folklorystę i choreografa, Sławomira Pawlińskiego. Wydarzenie nie będzie zbyt mocno nawiązywać do historii. – Wejdziemy raczej w wątki edukacyjne, na wesoło opowiadając o poszczególnych tańcach i regionach, w których się narodziły – informuje Dariusz Intrys. – W foyer odbędzie się mini jarmark twórców ludowych, będzie można też posmakować chłopskiego jadła. W spotkaniu wezmą też zespoły ludowe z Liśca, Kościelca i między innymi z partnerskiego miasta Konina – Joniskis. Wydarzenie potrwa dwa dni, 26 kwietnia rozpoczną się wspomniane warsztaty, 27 kwietnia – odbędzie się jubileuszowy koncert, a kolejnego dnia będziemy się już żegnać. Spotkaniu będzie towarzyszyła wspomnieniowa wystawa fotografii, którą otworzymy w Strefie K z okazji jubileuszu i którą mieszkańcy Konina będą mogli oglądać jeszcze wiele dni po wernisażu.

Przypomnijmy, że ZPiT „Konin”, który jeszcze niedawno tańczył do muzyki z podkładów, ma już własną kapelę i chór. W składzie muzycznym występują: Robert Strzyżykowski (akordeon, szef kapeli), Adam Wróbel (klarnet), Maria Łysiak (skrzypce), Paulina Szabelska (skrzypce) i Paweł Jankowski (kontrabas), wspieranym wokalnie przez: Sarę Cioch, Katarzynę Śmiałek, Aleksandrę Podlaską, Justynę Wysocką i Katarzynę Żurawik. Zespół taneczny tworzą: Monika i Piotr Kubaccy, Iwona, Dariusz, Agata i Jakub Intrysowie, oraz Paweł Stawrowski, Sylwia Michalak i Arkadiusz Wieczorek. Jubileuszowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Konin” odbędzie się 27 kwietnia 2013, o 18.00 w sali widowiskowej Konińskiego Domu Kultury. Poprowadzi go Janusz Lipiński, dyrektor Radia Planeta FM.