21sierpień2018

21 Sierpień 2018    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Kazimiera, Franciszek
trans 
Get Adobe Flash player
Jesteś tutaj: Home » Pasje » separator pasja » Literatura » Czy mogę napisać książke?

Czy mogę napisać książke?

Pisanie książki nie jest ani tak trudne, ani tak łatwe jak myślisz.

Nie jest to nic tak trudnego, że wykraczałoby poza możliwości człowieka. Możesz więc całkiem poważnie pomyśleć o napisaniu własnej książki. Obecnie łatwo jest dotrzeć do wielu informacji, a narzędzia autora nie są jakieś specjalistyczne i drogie. Nie potrzebujesz zakładać firmy, utrzymywać własnego biura, zatrudniać innych ludzi itp. Nawet nie potrzebujesz dojeżdżać do bibliotek. Można łatwo dotrzeć do informacji, ciekawych wskazówek, jest skąd czerpać pomysły i nawet prosto jest poprosić kogoś o komentarz swojego dzieła, czy o udzielenie wskazówek.

 

Na pewno też pisanie książki nie jest czymś tak prostym, że zrobisz to bez żadnego wysiłku. Napisanie książki – dobrej i ciekawej – zazwyczaj poprzedzone jest nabyciem pewnej wiedzy, a także całym szeregiem prób i ćwiczeń. Szlifowaniem stylu, wyszukiwaniem pomysłów. Jeśli jednak są jakieś trudności i ograniczenia – to znajdują się one w Tobie. Jest to wiadomość i dobra i zła. Dobra, że MASZ wpływ na siebie i na swoje przekonania. Złą będzie jednak, jeśli nie będziesz zdecydowany popracować nad sobą, swoja motywacją.

Wierzę jednak, że skoro tu trafiłeś – chcesz napisać poradnik lub powieść i myślę, że ten artykuł wprowadzi Cię w to rzemiosło i wskaże różne aspekty pracy pisarza. Tak, żebyś mógł pokonać swoje ograniczenia, wziąć swoje życie w swoje ręce, zostać pisarzem i mieć ogromny regał z własnymi książkami! I żeby z każdą zapisaną kartką – pisarstwo stawało się dla Ciebie coraz łatwiejsze!

Dlaczego chcesz napisać książkę?

Chcesz napisać książkę. Jest to Twoim marzeniem od wielu miesięcy lub nawet lat. Jednak tak do końca nie wiesz, jak się za to zabrać. Być może masz już jakieś próby za sobą, może masz spisane różne fragmenty, lub nawet „całą szufladę” ciekawych zapisków, ale brakuje im spójności. A może w Twojej głowie jest super pomysł na książkę, tylko potrzebujesz inspiracji i wskazówek – „co z tym dalej”. Od czego zacząć? Co jest ważne? Czego się trzymać?

Szukasz informacji na różnych forach dla pisarzy, wskazówek i inspiracji w innych książkach... Może jednak warto zadać sobie na początek pytanie: dlaczego chcę napisać książkę? Czemu to jest dla mnie ważne?

Odpowiadając sobie na to pytanie – zapewniasz sobie motywację na cały czas pisania książki. Dlaczego więc chcesz napisać książkę? Co Cię do tego popycha? Może chcesz być znany, sławny? Może potrzebujesz być postrzegany jako ekspert w jakiejś dziedzinie? Może chcesz, by był to Twój sposób na życie? Chcesz w ten sposób pracować? Może marzysz o tym, by mieszkać w najodleglejszym zakątku świata i pisać, pisać... Nie wiązać się z żadną firmą, nie mieć szefa, ale codziennie pisać... Siadać na pniu drzewa z laptopem i pisać...

Może pociąga Cię życie pisarza od dawna i chcesz się w tym kierunku rozwijać? Czujesz, że to dałoby Ci satysfakcję. A może po prostu musisz pisać, bo jest w Tobie jakaś cząstka artysty i potrzebujesz w ten sposób wyrazić sam siebie? Być może chcesz zostawić coś światu i „zbudować pomnik trwalszy niż ze spiżu”? :-) Jest to tak naprawdę bardzo podświadome dążenie każdego człowieka i w różny sposób to realizujemy. Może dla Ciebie właśnie jest to pisarstwo? Wprost wyobrażasz sobie, że na półce wśród wielu książek – stoi właśnie ta Twoja... A może tak zwyczajnie chcesz się na razie tylko sprawdzić.

Każdy powód jest dobry, jeśli tylko jest Twoim powodem. Zapisz go sobie i powieś w widocznym miejscu. Podczas tworzenia swojej książki będziesz na pewno przechodził przez różne momenty zniechęcenia. Warto mieć z góry kilka sposobów na radzenie sobie z tego typu trudnościami. Odpowiedź na pytanie: „po co i dlaczego piszę?” może stanowić jeden ze sposobów na motywowanie się do działania.

Pomyśl i wyszukaj sobie swoje własne skuteczne „powody – motywatory”, które będą stale utrzymywać Twoją chęć pisania na najwyższym poziomie. Możesz stworzyć sobie system nagród i po napisaniu jakiegoś fragmentu – robisz coś dla siebie, w jakiś sposób się nagradzasz.

Gdy już wiesz, co Cię motywuje do pisania książki – pora na przygotowania.

źródło: zlotemysli.pl   foto: blogspot.pl