20sierpień2018

20 Sierpień 2018    |    Imieniny obchodzą: Sabina, Sobiesław, Bernard
trans 
Get Adobe Flash player
Jesteś tutaj: Home » Pasje » separator pasja » Literatura » Zmarła konińska pisarka Janina Perathoner - Weneda

Zmarła konińska pisarka Janina Perathoner - Weneda

Wczoraj wieczorem w wieku 88 lat zmarła konińska pisarka Janina Perathoner - Weneda. Urodziła się w Koninie 26 czerwca 1926 r. Przez wiele lat pracowała jako polonisyka w Technikum i Zasadniczej Szkole Górniczej w Koninie.P2jpg

Twórczość Janiny Wenedy koncentrowała się głównie wokół zagadnień związanych z miastem Koninem oraz Ziemią Konińską. Napisała m.in.: „Opowieści Milowego Słupa”, „Zmierzch chwały”, „Doktor Zemelius”. wiersze z cyklu „Impresje” w albumie „Mój Konin” Włodzimierza Sznajdra, powieści historyczne: „Miecz i miłość”, „Dla nas nie ma róż”, „Światło w cieniach puszczy”, opracowanie pt. „Dzieje Tadeusza Koścuszki”,powieść opartą na motywach biograficznych pisarki Zofii Urbanowskiej „Zofia Kamila”, „Powrót do Enklawy Przeszłości”, „Uwikłani w cierniach. Emigracja”, „Przygody Dobrochny i psa Zagraja”, „Miłość po raz drugi” oraz „Silva rerum”.  

Swój majątek: dom przy ul. Staszica i prawa autorskie do swoich książek przekazała miastu.

Msza żałobna odbędzie się 1 lutego o godz. 14.00 w kościele p.w. św. Bartłomieja w Koninie, a uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu parafialnym przy ul. Kolskiej.