20sierpień2018

20 Sierpień 2018    |    Imieniny obchodzą: Sabina, Sobiesław, Bernard
trans 
Get Adobe Flash player
Jesteś tutaj: Home » Pasje » separator pasja » Fotografia i film » Motyl i Skafander

Motyl i Skafander

Motyl i skafander przedstawia historię Jeana Dominique’a  Bauby’ego, redaktora francuskiego magazynu mody Elle. Mężczyzna ten będąc w sile wieku doznaje udaru.

W pełni sprawny człowiek funkcjonujący wśród elit francuskich, mający liczne kontakty z kobietami, staje się „warzywem”. Mimo to uzyskano z nim kontakt dzięki jednej powiece, której poruszanie mógł kontrolować. W swoim skafandrze wspomina chwile w których był w pełni wolny cieleśnie i duchowo niczym motyl. Film ukazuje zmagania człowieka z nową ograniczoną rzeczywistością, w której jest zależny od wszystkich, tylko nie od siebie.  Najbardziej wstrząsnęła mną scena, w której Bauby’emu  chodzi po twarzy mucha. Każdy z nas po prostu by ją z siebie strząsnął. On w swej bezradności nie mógł zrobić dosłownie nic.

 

Obok niego czuwa cały czas z anielską cierpliwością Henriette Durand, grana przez Marie-Josée Croze, która spisuje jego rozmyślania przekazane powieką. Tytułową rolę gra Mathieu Amalric, a matkę jego dzieci Emmanuelle Seigner. Jest również polski akcent, mianowicie zdjęcia wykonywał Janusz Kamiński, za co był wielokrotnie nagradzany.

Motyl i skafander otrzymał cztery nominacje do Oscara, zdobył dwa Złote Globy, Złotą Palmę, Złoty Laur i mnóstwo innych nagród. Nie polecam tego filmu ludziom wrażliwym na ludzkie cierpienie. Mimo to powinni obejrzeć go ci, którzy nie doceniają daru bycia motylem.

źródło: recenzjefilmow.com.pl   foto: blogspot.pl