20sierpień2018

20 Sierpień 2018    |    Imieniny obchodzą: Sabina, Sobiesław, Bernard
trans 
Get Adobe Flash player
Jesteś tutaj: Home » Pasje » separator pasja » Fotografia i film » CKiS zaprasza na pokaz filmów z cyklu World Shorst

CKiS zaprasza na pokaz filmów z cyklu World Shorst

15 stycznia o godz. 20.00 Galeria Centrum Kultury i Sztuki Wieża Ciśnień zaprasza na kolejny pokaz filmów w ramach cyklu World Shorts, czyli krótki metraż z Holandii.PL 1

 

Zaprezentujemy zestaw 11 filmów krótkometrażowych, w których odświętność łączy się z codziennością a historie oczywiste z surrealizmem.

W PROGRAMIE:

1. 55 Socks (55 Sokken), reż. Co Hoedeman, 2011, 9’

Podczas ostatniej zimy II wojny światowej cztery kobiety – matka z córką oraz dwie żydowskie dziewczyny ukrywające się w ich domu – muszą znaleźć sposób, żeby przeżyć. Prują wełnianą narzutę i na drutach robią skarpety, w sumie 55 par, które spróbują wymienić na jedzenie.

2. Small (Klein), reż. Sanne Vogel, 2011, 7’

Dwunastoletnia Noortje po raz pierwszy jest masowana. Czuje się niepewnie, ponieważ nie jest do końca gotowa, aby jej ciała dotykały obce dłonie, a tym bardziej, żeby były to dłonie muskularnego mężczyzny. Po zabiegu Noortje czuje się nieco bardziej kobieco, chociaż zewnętrznie nic się nie zmienia.

3. Noise (Rumoer), reż. Jan Doense, 2011, 10’

Zegar wskazuje 5:04 rano, kiedy kobieta budzi się z powodu głośnej kłótni sąsiadów. Nie jest przekonana, czy powinna interweniować, a zirytowany jej rozterkami mąż nie zamierza pomóc. W końcu decyduje się wykonać telefon…

4. Life is beautiful, reż. Jeroen Berkvens, Mark de Cloe, 2011, 4’

Seria trzydziestu krótkich opowieści odzwierciedlających ponadczasowe prawdy i celebrujących codzienność, dla których punkt wyjścia stanowią przysłowia Erazma z Rotterdamu.

5. Fata Morgana, reż. Frodo Kuipers, 2011, 5’

Spiekany pustynnym słońcem sprzedawca lemoniady Eduardo walczy z pragnieniem wypicia ostatniej butelki orzeźwiającego napoju.

6. Diamond Dancers, reż. Quirine Racké & Helena Muskens, 2011, 8’

Flash mob zwykle bywa wykonywany przez młodych ludzi, ale tym razem to starsi tancerze będą znajdować przyjemność, prezentując się przed przechodniami na Placu Dam w Amsterdamie.

7. A Courious Conjuctions of Coincidences (Een bizarre Samenloop van Omstandigheden), reż. Joost Reijmers, 2011, 9’

Wydaje się, że jedyne co łączy żyjących w różnych wiekach Ferdy’ego Bloksmana, Ericha Reinhardta i Jacoba van Deycka, to fakt, że każdy z nich ma ciężki dzień. Ich cierpliwość i wytrwałość zostaje wystawiona na próbę…

8. Tape Generation, reż. Johan Rijpma, 2011, 3’

Bardzo powolne tempo życia rolek taśmy zostaje ujawnione w zamkniętej przestrzeni, gdzie wszystko zaczyna się od symetrycznej kompozycji. Odchylenia i różnice w zachowaniu powoli stają się widoczne dzięki sile grawitacji.

9. What the Cat Sees (Wat de kat ziet), reż. Kim Brand, 2011, 18’

Duży szary kot dostojnie siedzi naprzeciwko szpitala, spokojnie patrząc wokół. Jest na swoim posterunku codziennie i trudno sobie wyobrazić to miejsce bez niego. Bywa przedmiotem rozmów, sprawia, że ludzie się uśmiechają i znajdują pocieszenie.

10. One Moment Please… (Een ogenblik alstublieft…), reż. Maarten Koopman, 2011, 6’

Mężczyzna dzwoni do firmy, aby anulować kontrakt. Czekając na połączenie, coraz bardziej zniecierpliwiony zaczyna bazgrać…

11. The First Cut (De Eerste Snee), reż. Tallulah H. Schwab, 2011, 10’

Sala operacyjna jest gotowa, lampy włączone, jednak chirurg ze skalpelem zawieszonym tuż nad skórą pacjenta waha się. Ten moment przywołuje istotne wydarzenia z dzieciństwa lekarki, które wyjaśniają wybór jej kariery.

ŁĄCZNY CZAS: 89 minut