24wrzesień2018

24 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor
trans 
Get Adobe Flash player
Jesteś tutaj: Home » Pasje » separator pasja2 » Zwierzęta » Wyprawka dla kota

Wyprawka dla kota

Pierwszy kot w domu to wiele radości, ale i wydatki związane z wyprawką. Zobacz w co musisz zaopatrzyć mruczka na początek, aby zapewnić mu wszystko, co niezbędne.


Przed przybyciem do naszego domu nowego lokatora musimy zaopatrzyć się przynajmniej w kilka najpotrzebniejszych kotu rzeczy. Kocia wyprawka nie jest czasochłonna i skomplikowana do skompletowania, jeśli wiemy czego szukamy. Poniżej postaramy się przedstawić kilka wskazówek, które powinny ułatwić te ekscytujące, pierwsze zakupy.

Kuweta i żwirek

Niewątpliwie jedną z najpotrzebniejszych rzeczy, szczególnie w przypadku kotów mieszkających w domu, będzie kocia toaleta. Kuwety dzielą się na kryte – posiadające daszek, przeważnie także drzwiczki oraz odkryte. Wybierając kuwetę zastanówmy się przede wszystkim, gdzie będzie ustawiona w naszym domu, wymierzmy również ile miejsca może zająć. Kuwety kryte mają niewątpliwie dużo plusów: ograniczają roznoszenie żwirku, ukrywają, to co niekoniecznie chcemy eksponować przed gośćmi, a w dodatku zapewniają kotu cichy kącik do załatwiania swoich potrzeb. Większość kotów szybko przyzwyczaja się do kuwet krytych, części musimy pomóc np. wymontowując na jakiś czas lub na stałe, drzwiczki. Kuwety odkryte z kolei są zazwyczaj tańsze i zajmują mniej miejsca. W dłuższej perspektywie jednak zdecydowanie lepszym wyborem będzie kuweta kryta, pod warunkiem że znajdziemy dla niej odpowiednią ilość miejsca.

Każda kuweta wymaga wypełnienia w postaci żwirku; to, jakiego piasku użyjemy zależy od naszych oraz kocich upodobań. Najpopularniejsze są żwirki zbrylające – pod wpływem wilgoci materiał, z którego są zrobione tworzy grudkę, którą można wyrzucić. Piaski takie mogą być wykonane np. z bentonitu (rodzaj skały) lub wiórków drzewnych. Możemy również znaleźć żwirki silikonowe, które chłoną wilgoć lub drzewne niezbrylające. Najlepiej wypróbować kilka żwirków, żeby znaleźć odpowiadający zarówno właścicielowi, jak i kotu, musimy jednak pamiętać, że niektóre mruczki są bardzo wrażliwe na zmianę podłoża i mogą odmówić korzystania z kuwety. Każde opakowanie żwirku powinno być zaopatrzone w informację od producenta dotyczącą używania oraz metody utylizacji, przeczytajmy ją uważnie, żeby sprawdzić np. czy nasze podłoże można wyrzucać do toalety.

Zabawki

Zabawki są bardzo ważnym elementem wyprawki kociej, szczególnie, jeśli do naszego domu wprowadza się mały kociak. Obecnie dostępne są różnego rodzaju myszki, piłeczki, witki, piórka, tunele. Kocie zabawki pomagają naszemu podopiecznemu pokonać nudę, zaspokajają potrzebę ruchu, polowania, a także wspomagają budowanie więzi pomiędzy właścicielem a zwierzakiem. Dodatkową korzyścią jest ochrona naszych rąk przed pazurkami i ząbkami kociaka, zamiast znudzony atakować nasze części ciała, będzie się bawił przeznaczoną dla niego zabawką. O tym jak ważna dla kota jest zabawa możesz przeczytać m.in. w naszym artykule "Zabawki dla kotów".

Miseczki

Naszemu kotu bez wątpienia potrzebne będą miseczki do jedzenia i picia. Dla przeciętnego kota najlepsza będzie miska 0,2l do 0,3l na pokarm oraz 0,3l do 0,4l na wodę. Nie ma potrzeby kupowania większych misek – nasze mruczki zjadają stosunkowo niewiele pokarmu i do miski takiej wielkości zmieści się cała dzienna porcja suchej karmy dobrej jakości. Polecić można miski ceramiczne lub metalowe, które są trwalsze i wolniej się rysują niż plastikowe. Miseczki ceramiczne są często dodatkowo ozdobione sympatycznymi obrazkami. Warto zwrócić uwagę na to, czy nasz kot pije więcej z miski metalowej, czy ceramicznej, część mruczków zdaje się nie lubić smaku wody z metalowej miski. Miseczka powinna być oczywiście wypełniona smaczną, pożywną, dobrej jakości karmą :-) Na samym początku warto jest kupić małą paczkę jedzenia, które nasz kot jadł w poprzednim miejscu zamieszkania, żeby zbyt gwałtownie nie zmieniać pokarmu. Musimy się liczyć z tym, że czasem trzeba będzie trochę poszukać, jeśli nasz mruczek będzie wybredny, jednak w tej chwili mamy na rynku dość dużo dobrej jakości propozycji, więc prędzej czy później znajdziemy odpowiednie jedzonko.

Transporter

Warto pomyśleć o tym, jak będziemy naszego kota transportować. W sklepach zoologicznych dostępnych jest obecnie wiele różnego rodzaju koszyków, kontenerków, toreb i innych akcesoriów do transportu zwierząt. Bardzo dobrą, wygodną i sprawdzającą się najczęściej opcją jest zakup plastikowego transportera dla kotów, jest on lżejszy, łatwiejszy w czyszczeniu oraz bardziej trwały niż jego wiklinowe odpowiedniki. Warto zaopatrzyć się w transporter z otwieraną górą (łatwiej włożyć kota do środka) oraz taki, do którego możemy kupić pasek na ramię (odciąża nadgarstki). W przypadku, gdy musimy pokonywać z naszym kotem duże odległości na piechotę warto przyjrzeć się plecakom do transportu; nosząc kota na plecach odciążymy i uwolnimy ręce, będzie nam też łatwiej go nieść.

Miękkie torby i plecaki nie sprawdzą się natomiast w przypadku transportu samochodem czy koleją – transporter plastikowy będzie poręczniejszy, zapewni kotu przytulne schronienie, jest też znacznie wygodniejszy i bezpieczniejszy dla zwierzaka. Ciekawym rozwiązaniem są szelki przypinane do pasa w samochodzie, co pozwala zachować nieznaczną swobodę ruchów kota, jednocześnie dając kierowcy poczucie bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że biegający po samochodzie kot może stanowić zagrożenie dla kierowcy.

Akcesoria do pielęgnacji

Niewątpliwie przyda się nam również parę podstawowych akcesoriów do pielęgnacji naszego mruczka. Podstawowym narzędziem będą nożyczki lub cążki, jeśli nasz kot nie wychodzi z domu warto mu przycinać pazurki. Obcinanie końcówek pazurków pozwoli nam ograniczyć bolesne, przypadkowe udrapnięcia i pomoże ochronić nasze meble przed zniszczeniem. Przyda nam się także zgrzebło lub szczotka do wyczesywania sierści naszego mruczka. W zasadzie nie będzie nam potrzebny szampon, gdyż w większości przypadków koty potrafią same świetnie zadbać o swoją czystość i nie ma potrzeby ich kąpać. Kotom długowłosym może się przydać talk lub puder, który ułatwi rozczesywanie sierści.

Drapak i posłanko

Z dwóch wymienionych w tytule artykułów podstawowym i zdecydowanie koniecznym jest drapak dla kota. Owinięty sizalem słupek, deska, rozbudowany „plac zabaw”, kawałek tektury, materiału, karton, pieniek z lasu, czyli cokolwiek, co nasz kot będzie mógł drapać jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego kota. Nasz mruczek będzie drapał, to jego naturalny odruch, którego nie można oduczyć, możemy natomiast przyzwyczaić kota do drapania wybranej przez nas rzeczy. Najpopularniejsze są owinięte sizalem drapaki różnych wielkości i kształtów, można je popryskać przywabiającym sprayem. Większość kotów drapie sizal i nie ma z tym problemów. U tych bardziej opornych może sprawdzić się tektura, kawałek wykładziny lub drewna.

Każdy świeżo upieczony właściciel kota chciałby mu kupić wszystko co najlepsze, dlatego wiele osób kupuje mruczkom legowiska. Nie jest to niezbędny element kociej wyprawki. Wiele kotów samodzielnie wybiera sobie miejsce do leżenia i często nie chcą korzystać z zakupionych posłanek. W przypadku mruczków dobrze sprawdzają się poduchy, kocyki poukładane na parapecie, fotelu czy kanapie. Wiele kotów lubi także budki i legowiska zadaszone, jednak nasz mruczek i tak prawdopodobnie za najlepsze miejsce do spania w nocy uzna nasze własne łóżko lub... nasz brzuch czy plecy :-)

W tym krótkim artykule staraliśmy się wymienić najpotrzebniejsze twojemu kotu rzeczy. Oczywiście akcesoriów kocich jest w tej chwili bardzo dużo i w zależności od zasobności naszego portfela możemy wybierać rzeczy mniej lub bardziej przydatne i kosztowne, przecież w rozpieszczaniu naszego ukochanego mruczka nie ma nic złego. 

 

źródło: zwierzakowo.pl ; foto:  kraina-zwierzaka.pl , sxc.hu