25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
trans 
Get Adobe Flash player
Jesteś tutaj: Home » Pasje » separator pasja2 » Taniec » Style tańca

Style tańca

Kilka edycji temu zobaczyliśmy w Tańcu z Gwiazdami nowy taniec zwany Fokstrotem w stylu Amerykańskim. Nieprawidłowo użyto sformułowania że taniec ten nazywał się „American Smooth”. "American Smooth" to cała rodzina: Walc, Tango, Walc Wiedeński, Foxtrot, oraz Peabody.


W stylu międzynarodowym mamy dwie kategorie: Tańców Latynoamerykańskich (popularnie nazywany Łaciną) i Standardowych (czasami nazywanych Modern). Podobnie w stylu Amerykańskim mamy rozróżnienie na American Rhythm (Tance Rytmiczne) i American Smooth (Tańce Szykowne, Tańce Gładkie)

W skład Międzynarodowych Tańców Standardowych wchodzą Walc Angielski, Tango, Walc Wiedeński, Wolny Fokstrot (Slowfox) i Szybki Fokstrot (Quickstep).

W skład tańców w kategorii American Smooth wchodzą Fokstrot, Walc (wolny walc), Tango, Walc Wiedeński oraz Peabody. Dla wszystkich zainteresowanych czym jest Peabody zapraszam do galerii wideo.

Jak wspominaliśmy w jednym z naszych artykułów różnica miedzy tymi dwoma stylami jest dwojaka:

1. Przede wszystkim mamy inny zestaw tańców.

W stylu Amerykańskim nie ma rozróżnienia na szybkiego i wolnego Fokstrota. Mamy za to bardziej uśrednionego tempem Fokstrota Amerykańskiego. Na wyższych stopniach wprowadzana jest stylistyka upodobniająca go do Międzynarodowego - Wolnego Fokstrota a tempo także jest spowolnione.

Peabody podobny jest do Szybkiego Fokstrota (Quickstepa) tempem muzyki, stylistyką przemieszczania jak i niektórymi figurami. Można nawet powiedzieć że jest prekursorem Quickstepa. Ale jest znacząco inny i na tym podobieństwa się kończą. W turniejach rzadko się go widzi. Zazwyczaj American Smooth to tylko pierwsze cztery tańce z wyżej wymienionych.

2. Mamy tez drugą różnicę. W stylu American Smooth tańczyć można w rozluźnionym trzymaniu - trzymaniu otwartym - oraz dodawać obroty pod ręka, figury w otwartych pozycjach i pozycjach „cienia”. Są one częścią normalnego programu turniejowego i niespotykane w stylu międzynarodowym. Pod tym względem American Smooth zawiera w sobie elementy ze stylu międzynarodowego oraz dodaje cały nowy repertuar.

Mamy więc tutaj do czynienia z inną rodziną tańców, która bynajmniej na tym się nie kończy. Do American Smooth i Rhythm dochodzą jeszcze trzy kategorie turniejowe: Show Dance (taniec pokazowy), Theatre Arts (układy teatralne) i Cabaret (choreografie kabaretowe). Są to kategorie nastawione na pokaz choreografii wyćwiczonej przez jedną parę do muzyki przez nich wybranej.

źródło: kursy-tanca.net ; foto: oddstuffmagazine.com