24wrzesień2018

24 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor
trans 
Get Adobe Flash player
Jesteś tutaj: Home » Pasje » separator pasja2 » Taniec » Cha - cha

Cha - cha

 Cha cha cha to taniec z grupy tańców latynoamerykańskich o stosunkowo krótkiej historii. Cha cha wywodzi się z rumby i mambo, a do jej powstania przyczyniły się wpływy, jakie na kubańską muzykę taneczną wywarł jazz i swing, a zwłaszcza akcentowana „odbitka” – off beat.


Od początku lat 50. XX wieku zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie tańczono już ten nowy, inspirowany jazzem taniec. Ostatecznie jego zasady ustalono w 1953 roku.

Krok podstawowy (partner)

1.    Prawa noga w bok
2.    Lewą nogę dostawić do prawej
3.    Prawa noga - krok w miejscu
4.    Lewa noga w bok
5.    Prawą nogę dostawić do lewej

6.    Lewa noga w bok
7.    Prawą nogę dostawić do lewej
8.    Lewa noga – krok w miejscu
9.    Prawa noga w bok
10.  Lewą nogę dostawić do prawej

Charakter tańca

Cha cha to taniec dynamiczny i wyrazisty, stosunkowo trudny do opanowania. Charakterystycznymi cechami tego tańca są energiczne ruchy ciała oraz wyprostowane nogi. Cha cha jest bardzo kokieteryjna.

Technika

Wszystkie kroki cha chy stawia się z podeszwy na całą stopę, a stopy kieruje się do parkietu.

Postawa

W postawie zasadniczej tancerz i tancerka ustawiając się w nieznacznej odległości od siebie, naturalnie wyprostowani. Oprócz postawy zasadniczej, zbliżonej do innych tańców latynoamerykańskich, w cza chy występuje pozycja otwarta, promenada i promenada odwrotna.

Figury

Cha cha składa się z około 20 figur podstawowych i niezliczonej ilości wariacji opartych na nich. Wiele figur pochodzi z rumby. Najpopularniejsze figury to:  close Basic, open Basic, fan, hockey stick, new york, spot turn, hand to hand, under arm turn, natural top, close hip twist, alemana, open twist hip, Turkish towel.

Tempo

30 - 32 takty na minutę

Takt

4/4

 

źródło: taniec.dlastudenta.pl ; foto: partner.taniec.fm.interia.pl