20wrzesień2018

20 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy
trans 
Get Adobe Flash player
Jesteś tutaj: Home » Pasje » separator pasja2 » Rower » Rowery górskie

Rowery górskie

Rowery górskie pojawiły się w naszym kraju w latach dziewięćdziesiątych i od samego początku zaczęły się cieszyć dużą popularnością. Nic w tym dziwnego, mają one bowiem wiele zalet, mogą być przydatne w wielu sytuacjach. 

 

Rowery górskie, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone głównie do jazdy po górach, a więc po trudnym i stromym terenie. Nie oznacza to jednak, że nie możemy ich stosować także w innych miejscach. Dają one bowiem pewność spokojnego poruszania się między innymi po mieście. Nie posiadają co prawda takich dodatków, jak duży koszyk czy bagażnik, ale jeśli chcemy szybko i sprawnie przemieścić się do pracy, szkoły czy znajomego, rower górski na pewno okaże się bardzo praktycznym środkiem transportu. Jazda na nim będzie bowiem szybka i przyjemna. Nie zapominajmy jednak, że rowery górskie, w odróżnieniu od tych miejskich, to raczej maszyny sportowe. Jazda na nich odbywa się więc nie w wyprostowanej, ale nachylonej pozycji. Jesteśmy przechyleni do przodu i musimy trzymać głowę tak, aby widzieć wszystko co się przed nami dzieje. Z tego też powodu męczą się nieco mięśnie karku, dlatego jeśli dopiero zaczynamy jazdę na rowerze górskim, powinniśmy początkowo jeździć na krótszych trasach. Nikt z nas nie chce chyba przecież odczuwać w czasie kolejnych kilku dni po zakończeniu przejażdżki bólów i skurczy w karku.

Oprócz wspomnianych cech, tanie rowery górskie muszą spełniać także te podstawowe, które wynikają z ich nazwy oraz przeznaczenia. Aby szybko i sprawnie poruszać się po górach, musimy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim przed wycieczką sprawdźmy, czy nasz rower jest w pełni zdolny do jazdy. Taki przegląd pozwoli nam nabrać pewności, że wycieczka odbędzie się bez problemów technicznych. Nikt z nas nie chce przecież co chwila zsiadać z roweru aby nałożyć łańcuch czy poprawić przekręcające się siodełko. Będzie to dla nas dużym utrudnieniem i może powodować irytację. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy wybieramy się na wyjazd grupowy, a przez nas cierpieć muszą inni członkowie wyprawy. Zakładamy oczywiście, że rower górski, którego używamy, został przy zakupie odpowiednio dobrany do naszych parametrów. Nie jest on wiec za ciężki ani za lekki, pasuje także do naszego wzrostu. Spełnienie powyższych czynników jest niezbędne po to, aby rower górski mógł w stu procentach spełniać wszystkie swoje funkcje.

źródło: czasnarowe.pl ; foto: skleprowerowy.cba.pl